Nominacja profesorska dla Jana Grajewskiego

Nominacja profesorska dla Jana Grajewskiego

Dnia 14 marca 2013 r. Jan Grajewski odebrał nominację profesorską z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Profesor Jan Grajewski pracuje w Instytucie Biologii Eksperymentalnej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Profesor Jan Grajewski ukończył w 1976 r. studia na Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy z tytułem magistra inżyniera zootechniki, gdzie następnie podjął pracę. Tytuł doktora uzyskał w 1982 roku na Wydziale Zootechnicznym ATR w Bydgoszczy. W roku 1995 zostaje zatrudniony w Instytucie Biologii i Ochrony Środowiska Wydziału Matematyki, Techniki i Nauk Przyrodniczych Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego. Od 2001 roku pełnił funkcję kierownika Zakładu Biotechnologii oraz Laboratorium Badawczego Mikotoksyn, a od 2003 roku do chwili obecnej jest zatrudniony na stanowisku kierownika Zakładu Fizjologii i Toksykologii oraz Laboratorium Badawczego Mikotoksyn w Instytucie Biologii Eksperymentalnej Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Habilitował się w roku 2003 na Wydziale Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na podstawie rozprawy „Możliwości inaktywacji ochratoksyny A w badaniach in vitro oraz in vivo u kurcząt”.

Prof. Jan Grajewski swoje umiejętności zawodowe doskonalił podczas odbywania licznych staży naukowych w renomowanych placówkach naukowych, nie tylko w Europie, lecz także w USA. Po uzyskaniu stopnia naukowego doktora habilitowanego kandydat przebywał na pobytach studyjnych 12 razy w Austrii, 23 razy w Niemczech, a także w Szwecji, Belgii, Danii, Holandii, Szwajcarii, Włoszech i USA.

Dorobek naukowy to oryginalne prace twórcze w czasopismach indeksowanych przez JCR m.in.: International J. of Molecular Sciences, Poultry Science, Bioresources Technology, Wildlife Biology, J. of Animal Physiology and Animal Nutrition, Journal of Animal and Feed Sciences, Journal of Consumer Protection and Food Safety. Znaczną pozycję w dorobku prof. Jana Grajewskiego stanowią prace monograficzne, podręczniki autorskie bądź rozdziały, prace popularno-naukowe, ekspertyzy, komunikaty i doniesienia naukowe oraz instrukcje wdrożeniowe.

Prof. Jan Grajewski jest niekwestionowanym autorytetem nie tylko w kraju, ale i na arenie międzynarodowej w dziedzinie związanej ze skażeniem pasz i produktów spożywczych mikotoksynami oraz z ich wpływem na zdrowie zwierząt, a pośrednio także i na ludzi, jako konsumentów artykułów pochodzenia zwierzęcego.

Prof. Jan Grajewski od uzyskania stopnia doktora habilitowanego był kierownikiem sześciu międzynarodowych grantów KBN, NCBiR oraz MNiSW. W sześciu innych projektach był lub jest głównym wykonawcą.

W latach 2005/2006 był Prorektorem ds. Organizacji i Rozwoju Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a w kadencji 2005/2008 członkiem Senatu. Jest członkiem Society for Mycotoxin Research.

Działalność naukowo-organizacyjna prof. Jana Grajewskiego to także funkcja przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego 9 konferencji krajowych i zagranicznych oraz uczestnictwo w pracach komitetu naukowego 6th Międzynarodowej Konferencji nt. mikotoksyn i grzybów pleśniowych w USA.  

Owocna działalność naukowa, dydaktyczna i organizacyjna prof. Jana Grajewskiego zyskiwała uznanie w formie licznych nagród. W 2000 roku otrzymał „Złoty Krzyż Zasługi”. W roku 2009 za wybitne osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej oraz za zasługi dla rozwoju szkolnictwa wyższego został odznaczony „Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski”. Trzykrotnie uzyskał od Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego nagrody za osiągnięcia w dziedzinie badań naukowych i postępu naukowo-technicznego. Dziewięciokrotnie był wyróżniany nagrodą Rektora. W roku 2008 otrzymał Nagrodę Naukową Prezydenta Miasta Bydgoszczy, a w 2011 nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie Nauka, Badania Naukowe i Postęp Techniczny. Za działalność dydaktyczną odznaczony Medalem KEN.

W 2012 prof. Jan Grajewski został powołany przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w skład Zespołu Ekspertów Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego ds. polityki innowacyjnej i badawczo-rozwojowej oraz Rady Programowej Strategii Rozwoju Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Obecnie pełni funkcję pełnomocnika JM Rektora UKW ds. współpracy z gospodarką.