Dr Piotr Rytlewski w grupie Top 500 Innovators
Już w kwietniu 80 uczestników trzeciej edycji rządowego programu „Top 500 Innovators” wyruszy na dwumiesięczny staż do najlepszych ośrodków naukowych świata z pierwszej dziesiątki rankingu szanghajskiego. W tej grupie znalazł się dr Piotr Rytlewski z Katedry Inżynierii Materiałowej UKW.
Program wyposaża uczestników w unikalne kompetencje, pozwalające im prowadzić innowacyjne badania naukowe, ukierunkowane na potrzeby odbiorców z założeniem docelowego wprowadzenia produktu badań na rynek.
To już kolejne wyróżnienie dla dr-a Piotra Rytlewskiego, bo w tym roku akademickim otrzymał również stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla najwybitniejszych naukowców w Polsce. Dr Rytlewski zajmuje się obecnie modyfikowaniem warstwy wierzchniej materiałów polimerowych i pracuje w zespole, który opracowuje sposób metalizacji przy zastosowaniu promieniowania laserowego i bezpośredniej metalizacji. Najważniejszym osiągnięciem dla dr-a Rytlewskiego jest opracowanie kompozytu, który można metalizować bezprądowo z zastosowaniem promieniowania laserowego.
O miejsce w kolejnej edycji rządowego programu konkurowało 376 kandydatów z uczelni, instytutów badawczych, instytutów Polskiej Akademii Nauk i centrów transferu technologii z całej Polski. Po ocenie formalnej odbyły się rozmowy kwalifikacyjne, w których oceniano aplikacyjność badań, innowacyjność prowadzonych projektów, dotychczasowe sukcesy komercjalizacyjne, motywację do udziału w programie, zdolności komunikacyjne oraz umiejętność współpracy w zespole i znajomość języka angielskiego. Ostatecznie wyłoniono 116 finalistów trzeciej edycji „Top 500 Innovators”, reprezentujących 63 instytucje naukowe z całej Polski. W czerwcu planowana jest uzupełniająca rekrutacja do programu tak, aby w roku 2013 łącznie 160 pracowników polskiego sektora B+R mogło odbyć programy stażowo-szkoleniowe na najlepszych uczelniach świata.
Dzięki zajęciom prowadzonym przez wybitnych praktyków, wizytom studyjnym i stażom w najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstwach dowiedzą się jak skutecznie komercjalizować wyniki badań naukowych. Bardzo ważną częścią kursu jest rozwijanie kompetencji miękkich takich jak praca w grupie i multidyscyplinarnym zespole badawczym, kreatywne myślenie, efektywne podejmowanie decyzji, rozwiązywanie konfliktów. Uczestnicy programu będą obserwowali pracę zagranicznych firm, w których istotną rolę odgrywa komercjalizacja wyników badań, spotkają się z przedsiębiorcami i przedstawicielami venture capital.
Top 500 Innovators to największy rządowy program wspierania innowacyjności w nauce. Do końca 2015 roku planowany jest wyjazd aż 500 polskich naukowców i pracowników centrów transferu technologii na staże i szkolenia zagraniczne do ośrodków naukowych i badawczych z czołówki rankingu szanghajskiego (Academic Ranking of World Universities). 160 uczestników dwóch dotychczasowych edycji programu odbyło go w Stanford University i University of California w Berkeley w USA w Dolinie Krzemowej. Po powrocie do Polski założyli stowarzyszenie promujące innowacyjne rozwiązania w nauce i wspierające ośrodki akademickie w udanych wdrożeniach wyników prac badawczych.