Starania o utworzenie Zarządu Dorzecza Dolnej Wisły przy UKW

Prof. Zygmunt Babiński podjął działania, których celem jest utworzenie przy UKW Centrum Rewitalizacji Dróg Wodnych i Zarządu Dorzecza Dolnej Wisły. Opinia o potrzebie uruchomienia tych jednostek trafiła już do Ministerstwa Środowiska.

Uruchomienie na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w 2012 roku kierunku rewitalizacja dróg wodnych pozwoliło na rozpoczęcie szeregu działań, które mają podnieść prestiż tego kierunku i jednocześnie Bydgoszczy jako ośrodka naukowego-badawczego, przygotowującego specjalistów od rewitalizacji rzek. Pod koniec lutego br., podczas sesji Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Dziekan Wydziału Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki, prof. Zygmunt Babiński wygłosił referat „Stan dolnej Wisły a problem zarządzania”. Przybliżył on radnym problemy tworzenia przy UKW Europejskiego Centrum Rewitalizacji Dróg Wodnych i zasygnalizował o możliwości przeniesienia do naszego miasta Zarządu Dorzecza Dolnej Wisły. Nadrzędnym celem działań prof. Babińskiego jest dążenie do utworzenia, na terenie i przy współudziale Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, jednostki organizacyjnej i naukowo-badawczej, której zadaniem byłoby racjonalne zagospodarowanie Dolnej Wisły, zgodnie ze zrównoważonym rozwojem. Rekompensatą za zmiany środowiska, wynikające z zabudowy hydrotechnicznej, byłaby rewitalizacja dna jej doliny, które podlegało wielowiekowej degradacji. Sesja zakończyła się przyjęciem uchwały o potrzebie utworzenia ZDDW w Bydgoszczy.

5 marca w Toruniu odbyło się Forum Gospodarcze, na którym prof. Babiński wygłosił referat „Degradacja dróg wodnych oraz jej skutki dla regionów i ich mieszkańców. Szansa na rozwój dróg wodnych poprzez kaskadyzację Wisły”. Była to też okazja do przekazania na ręce przedstawiciela Ministerstwa Środowiska opinii radnych sejmiku wojewódzkiego, przyjętej pod koniec lutego.