100-lecie Języka Polskiego

Zapraszamy studentów oraz wszystkich bydgoszczan na Sesję z okazji 100-lecia „Języka Polskiego” 23 kwietnia 2013 roku. Na sesję zapraszają Wydział Humanistyczny UKW orraz Instytut Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa (Jagiellońska 11).

1. Prof. dr hab. Piotr Żmigrodzki, „Język Polski” – więcej niż czasopismo
  2. Prof. nadzw. dr hab. Maria Czaplicka-Jedlikowska, Ocena wartości literackich i edukacyjnych podręcznika do kształcenia zintegrowanego Marii Lorek i Jadwigi Jałowiec pt. Słońce na stole” w świetle przeprowadzonych badań języka
  3. Dr Iwona Benenowska, Gra językowa w reklamie piwa Żubr
  4. Mgr Henryk Duszyński, Nazwy ulic Sadek w powiecie nakielskim
  5. Mgr Krzysztof Kołatka, Flora i fauna w leksyce gwarowej Borów Tucholskich oraz Krajny - podobieństwa i różnice
  6. Mgr Sylwia Iglewska, System antroponimiczny na przykładzie XIV-wiecznej Kroniki Janka z Czarnkowa
  7. Mgr Eliza Tarary, Nazwy kolorów i ich odcieni w języku studentów
  8. Mgr Emilia Glugla, Leksemy określające kolory zawarte w Słownictwie krajniackim. Słowniku gwary wsi Podróżna w Złotowskiem
  9. Studenckie Koło Podróży Literackiej na ścieżkach kultury
    Temat 1: "Stulecie urodzin Jerzego Turowicza" opracują studenci 1 roku kulturoznawstwa - Anna Pietrzak, Gabriela Brygman, Mateusz Grzębski. Relacja będzie dotyczyła pobytu członków Studenckiego Koła Podróży Literackiej na konferencji w Szczecinie. Każdy ze studentów przygotuje oddzielny fragment dotyczący: a) konferencji, b) Jerzego Turowicza i organizatora konferencji Prof. Andrzeja Sulikowskiego, c) "Tygodnika Powszechnego".
    Temat 2: "Rewitalizacja Obiektów Małej Architektury Sakralnej", związany z projektem Studenckiego Koła Podróży Literackiej rozpoczętym na terenie Kotliny Kłodzkiej w maju 2012 roku zaprezentuje Joanna Popa - studentka 2 roku kulturoznawstwa.
  10. Agnieszka Ziółkowska, Karolina Pesta FP I MU, Oddział Bydgoski TMJP (sesja plakatowa)
  11. Kacper Słoma I rok MU dziks, Studencki savoir-vivre
  12. Agnieszka Magdziarz, Szymon Borkowski, Paweł Dalasiński I rok MU DziKs, Manipulacja językowa w polityce