Pomoc UKW dla osób niewidomych

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego i Polski Związek Niewidomych Okręgu Kujawsko-Pomorski rozpoczynają oficjalną współpracę. W środę 10 kwietnia 2013 podpisano umowę, która pozwoli m.in. na przeprowadzanie wspólnych akcji na rzecz osób niepełnosprawnych.

W lutym w naszej Uczelni rozpoczęło działalność Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych, które ma pomagać osobom wymagającym szczególnej opieki. Do tej grupy należą osoby niewidome, ociemniałe i słabo widzące, dlatego UKW rozpoczyna współpracę z Polskim Związkiem Niewidomych.

- Ta umowa jest konsekwencja działania Biura ds. Osób Niepełnosprawnych. Jest ono związane z zaspokajaniem potrzeb osób niepełnosprawnych. Wcześniej koncentrowaliśmy się na infrastrukturze, teraz będzie to poszerzony zakres – powiedział Prorektor ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia UKW, prof. Roman Leppert.

Taka współpraca pozwoli na aktywizację społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych oraz lepsze dostosowanie warunków dydaktycznych, m.in. poprzez przygotowanie Biblioteki Uniwersyteckiej zgodnie z potrzebami osób niewidomych, likwidację barier architektonicznych w uczelnianych obiektów, szkolenia dla pracowników czy promocję sportu osób niepełnosprawnych. Obecni na spotkaniu podkreślali, że współpraca naszej Uczelni z Polskim Związkiem Niewidomych zaczęła się już 20 lat od praktyk studenckich i pomocy niesionej osobom niepełnosprawnym,.

- Dużo młodych osób ma problemy ze wzrokiem i chcemy, żeby podejmowały też edukację na poziomie studiów. Cieszymy się, że możemy współpracować z taką instytucją jak Uniwersytet Kazimierza Wielkiego – powiedział Prezes Prezydium Zarządu Okręgu Kujawsko-Pomorskiego PZN, Zbigniew Terpiłowski.

Ta współpraca nie będzie zawężona wyłącznie do obiektów UKW, bo składać na nią będą się również praktyki studenckie oraz audiodeskrypcji w instytucjach kulturalnych. Środki na realizację tych projektów mają być pozyskiwane z zewnętrznych funduszy, czyli środków unijnych, ministerialnych, samorządowych oraz PFRON.