Spotkania z historią

Zapraszamy uczniów z Bydgoszczy i regionu do udziału w Spotkaniach z historią. Projekt Spotkania z historią to cykl wykładów/warsztatów o tematyce historycznej przygotowanych z myślą o młodzieży, zwłaszcza licealistach klas pierwszych i drugich. Wspomniane wykłady prowadzone są przez pracowników Instytutu, specjalistów w danej dziedzinie. I w tym roku proponujemy spotkania z młodzieżą szkolną. Wstępnie proponujemy terminy, w których odbywają się egzaminy maturalne. Załączamy tematykę zaproponowaną przez naszych wykładowców z nadzieją, że spotka się z zainteresowaniem. Można wybrać jeden lub więcej wykładów/warsztatów. Jeśli Państwo będą zainteresowani naszą ofertą prosimy o kontakt celem uzgodnienia szczegółów.

Kontakt dla uczniów i nauczycieli ze szkół spoza Bydgoszczy:

Zainteresowanych Nauczycieli prosimy o kontakt z dr Katarzyną Grysińską-Jarmułą; tel. 501 336 921, e-mail: k.grysinska@op.pl

Proponujemy poniższą tematykę, terminy do ustalenia:

• Mroczne i krwawe dzieje prefektów pretorium - dr Sebastian Ruciński
  • Prawdziwe oblicze Kościoła średniowiecznego - dr hab. Zbigniew Zyglewski, prof. nadzw.
  • Z lotów na Łysą Górę. Procesy czarownic w Polsce i Europie - dr Anetta Głowacka-Penczyńska
  • Pozytywne skutki germanizacji i kulturkampfu - dr Katarzyna Grysińska-Jarmuła
  • Tych gości nie obsługujemy … czyli kilka słów o nieuczciwych bywalcach bydgoskich restauracji, kawiarni i hoteli - mgr Aleksandra Jankowska
  • Ron Mueck. Hiperrealizm w sztuce - dr Barbara Gawęcka
  • Polityka historyczna państw europejskich – rola pamięci zbiorowej we współczesnych relacjach międzynarodowych - dr Monika Opioła-Cegiełka
  • Terroryzm islamski w teorii i działalności islamskich organizacji fundamentalistycznych - dr Andrzej Purat
  • Kino - początki (bracia Lumière i Méliès) - dr Joanna Szczutkowska
  • Antysemityzm jako kod kulturowy - dr Tomasz Kawski.

Zapraszamy!