Nominacja profesorska dla Ewy A. Zwolińskiej

Dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii, prof. dr hab. Ewa A. Zwolińska odebrała w poniedziałek nominację profesorską z rąk Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego.

Prof. dr hab Ewa A. Zwolińska przez całe swoje życie jest związana z naszą Uczelnią. W 1976 roku ukończyła studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej, uzyskując stopień magistra pedagogiki w zakresie: wychowanie muzyczne. Dwa lata później rozpoczęła pracę w WSP jako asystent. W 1988 roku Rada Naukowa Instytutu Badań Edukacyjnych w Warszawie nadała prof. Zwolińskiej stopień doktora (kwalifikacje I stopnia) na podstawie rozprawy doktorskiej pt. „Oddziaływanie zajęć umuzykalniających na usprawnianie funkcji percepcyjno-motorycznych u dzieci z fragmentarycznymi deficytami rozwojowymi”. Stopień doktora habilitowanego (kwalifikacje II stopnia) – w roku 2000 nadała Rada Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego na podstawie rozprawy habilitacyjnej pt. „Rozwój wyobraźni muzycznej a funkcje percepcyjno-motoryczne w młodszym wieku szkolnym”. W 2012 roku prof. Zwolińska została wybrana na stanowisko Dziekana Wydziału Pedagogiki i Psychologii UKW.

Prof. dr hab. Ewa A. Zwolińska w swojej pracy naukowej zajmuje się pedagogiką i psychologią muzyki oraz pedagogiką przedszkolną i wczesnoszkolną, a w szczególności trzema obszarami badawczymi: efektywność oddziaływań korekcyjno-wyrównawczych; kształtowanie postaw moralnych w płaszczyznach rozpoznania, rozeznania i rozumienia; efektywność rozwoju muzykalności poprzez audiację.Prof. Zwolińska swoimi badaniami i publikacjami stara się zachęcić rodziców i nauczycieli do stosowania metod rozwijających audiację (myślenie dźwiękami) najpierw niemowląt i małych dzieci, a następnie przedszkolaków i uczniów w klasach I-III. Na swoim koncie ma 70 pozycji naukowych. W 2012 roku ukazały się dwie monografie prof. Zwolińskiej: Kształcenie nauczycieli według teorii uczenia się muzyki Edwina E, Gordona, Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Bydgoszcz 2012 oraz Pomiar i wartościowanie w muzyce, Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Bydgoszcz 2012. Jej działalność przejawia się również w organizacji konferencji naukowych oraz szerokiej współpracy z naukowcami z Polski i zza granicy.

Prof. dr hab. Ewa A. Zwolińska jest promotorem 300 prac dyplomowych i magisterskich oraz dwóch prac doktorskich, a także recenzentką pięciu doktoratów. Profesor Zwolińska jest członkiem The Gordon Institute for Music Learning w USA, a w latach 1996 – 2010 pełniła funkcję Prezesa Polskiego Towarzystwa Edwina E. Gordona.

Pani Profesor serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.