Bronisław Komorowski z Doktoratem Honoris Causa

Prezydent RP, Bronisław Komorowski odebrał w czwartek, 25 kwietnia Doktorat Honoris Causa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Dołączył tym samym do grona wybitnych osób, wyróżnionych tym tytułem.

Głosowanie Senatu, długie przygotowania i wreszcie nadszedł ten dzień – 25 kwietnia przed godziną 14 w murach Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego pojawił się Prezydent RP, Bronisław Komorowski. Powodem wizyty Głowy naszego Państwa była uroczystość wręczenia Doktoratu Honoris Causa. Już sama lista zaproszonych gości świadczyła o randze tego wydarzenia – Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polski, Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Wiesław Banyś, Rektor Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Marian Pałys, prof. UW, Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr hab. med. Wojciech Nowak, parlamentarzyści, prezydenci największych miast naszego województwa i wielu dostojnych gości, których nie sposób tu wymienić. Na miejscu był obecny także promotor Doktoratu, prof. Henryk Samsonowicz oraz recenzent, prof. Franciszek Ziejka. Drugim z recenzentów był prof. Władysław Bartoszewski.

- Troska Bronisława Komorowskiego o los wszystkich rodaków dały mu szczególną i nieczęstą w Polsce opinię polityka zatroskanego o los wszystkich współobywateli – mówił prof. Samsonowicz.

Dla Bronisława Komorowskiego jest to pierwszy Doktorat Honoris Causa nadany przez polską uczelnię.

- Bardzo chciałem podziękować całej społeczności akademickiej, w szczególności Senatowi Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego za to najwyższe, uniwersyteckie wyróżnienie, jakim jest Doktorat Honoris Causa. Patronuje temu Kazimierz Wielki, odpowiedzialny za Polskę, który marzył i realizował jej politykę unowocześniania. Zastał Polskę drewnianą, zostawił murowaną – dziękował Prezydent Komorowski.

Uroczystość zakończyła się wykładem Bronisława Komorowskiego, poświęconemu miejscu i znaczeniu historii. Cały wykład znajduje się na stronie Prezydenta RP.

Składamy serdecznie podziękowania za przybycie na uroczystość Panu Prezydentowi Rafałowi Bruskiemu, Przewodniczącemu Rady Miasta, Panu Romanowi Jasiakiewiczowi, Parlemantarzystom - Paniom Iwonie Kozłowskiej, Teresie Piotrowskiej, Panom Jarosławowi Katulskiemu, Łukaszowi Krupie, Pawłowi Olszewskiemu, Panu Senatorowi Andrzejowi Kobiakowi, Panu Piotrowi Całbeckiemu, Marszałkowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pani Dorocie Jakucie - Przewodniczącej Sejmiku Kujawsko-Pomorskiego, Pani Ewie Mes - Wojewodzie Kujawsko-Pomorskiego oraz wszystkim przybyłym gościom.