Bydgoskie Dyktando Języka Rosyjskiego 2013

22 kwietnia w Instytucie Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy odbyło się „Bydgoskie Dyktando Języka Rosyjskiego 2013", w którym  wzięło udział 100 uczestników. Imprezę zorganizowano przy współudziale pracowników naukowych Uniwersytetu im. I. Kanta w Kaliningradzie. Wydarzenie zostało objęte patronatem Prezydenta Miasta Bydgoszczy Pana Rafała Bruskiego oraz Konsula Generalnego Federacji Rosyjskiej w Gdańsku Pana Siergieja Siemionowa.

Do udziału w konkursie zaproszono uczniów szkół ponadgimnazjalnych naszego regionu oraz studentów bydgoskich uczelni wyższych. Zaproszenie przyjęli nauczyciele i uczniowie następujących szkół: V LO w Bydgoszczy, III LO w Inowrocławiu, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Inowrocławiu i Zespół Szkół w Mogilnie oraz studenci Wydziału Humanistycznego i Wydziału Matematyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Wyższa Szkoła Gospodarki oraz Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa.

O godzinie 11.00 nastąpiło uroczyste otwarcie z udziałem Pana Prorektora ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia prof. dra hab. Romana Lepperta, Zastępcy Dyrektora Instytutu Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej prof. dr hab. Urszuli Wójcickiej, Kierownika Zakładu Lingwistyki Stosowanej prof. dr hab. Haliny Bartwickiej, organizatorek dr Mileny Chomik i mgr Danuty Graczyk oraz gości z Uniwersytetu w Kaliningradzie: Dyrektor Centrum Русистика и прикладная лингвистика doc. T. Cwigun, doc. O. Wiertinskiej, doc. A. Ostapienko, Dyrektora biblioteki uniwersyteckiej doc. A. Czerniakowa.

Tegoroczny konkurs stał się okazją do upamiętnienia Iwana Bunina. Po krótkim przybliżeniu postaci tego wybitnego rosyjskiego pisarza – 80 lat temu uhonorowanego Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury – rozpoczęło się dyktando, w którym wykorzystano fragmenty twórczości noblisty. O godz. 11.30 odbył się I etap konkursu z udziałem uczniów szkół ponadgimnazjalnych z naszego regionu oraz studentów bydgoskich uczelni wyższych z podstawową znajomością języka rosyjskiego. W tej części dyktanda – prowadzonej przez doc. Olgę Wiertinską – udział wzięło 32 uczestników. Wyróżnionych zostało 3 uczniów oraz 3 studentów.

Następnie uczestnicy obejrzeli prezentację realioznawczą o Rosji przygotowaną przez pracownika Instytutu Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej, mgra Andrzeja Silwanowicza. O godzinie 13.30 doc. Andżelika Ostapienko poprowadziła dyktando na poziomie drugim, adresowanym do studentów starszych roczników z zaawansowaną znajomością języka rosyjskiego. Zgłosiło się 68 uczestników. Nagrodzono 3 laureatów, a 5 osobom przyznano wyróżnienia. Zaproszeni goście (nauczyciele oraz wszyscy uczestnicy) otrzymali pisemne podziękowania, a zwycięzcy atrakcyjne nagrody.

Duże zainteresowanie studentów i uczniów regionu świadczy o tym, że było to wydarzenie potrzebne. „Bydgoskie Dyktando Języka Rosyjskiego 2013” należy uznać za bardzo udane.

Laureaci konkursu „Bydgoskie Dyktando Języka Rosyjskiego 2013”

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych:
I miejsce: Margarita Judina, V LO w Bydgoszczy (nauczyciel mgr Anna Gluba – Konieczka)
II miejsce: Konrad Jeleński, V LO w Bydgoszczy (nauczyciel mgr Anna Gluba – Konieczka)
III miejsce: Aneta Bieda, III LO w Inowrocławiu (nauczyciel mgr Izabela Majewska)
Studenci – poziom początkujący:
I miejsce: Sylwia Nowak (KPSW)
II miejsce: Ada Szpura (I FR UKW)
III miejsce: Marta Górna (I FR UKW)
Studenci – poziom zaawansowany:
I miejsce: Piotr Truskawa (III FR UKW)
II miejsce: Agnieszka Jankiewicz (III LS AR UKW)
III miejsce: Faina Wysocka (III FR UKW)
Wyróżnienie:
Monika Białecka (II LS AR UKW)
Agata Ciesiółka (III LS NR UKW)
Ewa Jędrzejewska (III LS AR UKW)
Barbara Łachacz (III FR UKW)
Małgorzata Mądzejewska (III LS NR UKW)

Nagrody ufundowali:

• Prorektor ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia UKW prof. dr hab. Roman Leppert,
  • Dział Promocji UKW,
  • Bałtycki Federalny Uniwersytet im. I. Kanta w Kaliningradzie,
  • Prezydent Miasta Bydgoszczy,
  • Wydawnictwo Lingea,
  • Wydawnictwo Kram,
  • Wydawnictwo Naukowe PWN,
  • Wydawnictwo Rea,
  • Dr. Oetker,
  • Ergo Hestia,
  • Galinex,
  • Jutrzenka Colian.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom i ich nauczycielom. Zapraszamy na kolejną edycję!