Zakończenie staży na Litwie

Właśnie się zakończył realizowany przez naszą uczelnię - Biuro Współpracy Międzynarodowej projekt staży nauczycielskich dla absolwentów UKW „ Litwa na dobry początek”, będący częścią europejskiego programu Leonardo da Vinci .

Do udziału w projekcie mogli zgłaszać się absolwenci następujących kierunków: lingwistyka stosowana (niemiecki z rosyjskim; niemiecki z angielskim; angielski z rosyjskim), filologia (polska, angielska, rosyjska), pedagogika (z zakresu wychowania przedszkolnego i początkowego), historia, geografia, informatyka, matematyka, fizyka, biologia. 12 absolwentów UKW, podzielonych na 2 grupy otrzymało możliwość odbycia płatnego 13-tygodniowego stażu w polskich szkołach na Litwie. Projekt „Staże zawodowe absolwentów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w wielokulturowym środowisku na Litwie” był realizowany od 1 czerwca 2012 r. do końca kwietnia 2013.

Młodzi nauczyciele gościli w kilku miejscowościach położonych najbliżej litewskiej stolicy. Pierwsi stażyści przyjechali na Litwę wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2012/2013 i byli do końca listopada. Pracowali w Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie i Szkole Średniej im. św. Jana Bosko w Jałówce, po dwa trzyosobowe zespoły w każdej z placówek. Kolejni uczestnicy projektu trafili na Litwę  24 stycznia. Do Wilna przyjechało sześć osób, które rozdzielono na trzy dwuosobowe zespoły i skierowano do trzech placówek oświatowych w rejonie wileńskim: Szkoły Średniej im. ks. prał. Józefa Obrembskiego w Mejszagole, Szkoły Podstawowej w Rzeszy oraz Szkoły Podstawowej w Szumsku.

Stażyści są zadowoleni ze zdobycia nowych doświadczeń i udziału w projekcie: Jak powiedziała jedna z uczestniczek Weronika Piskuła odbywająca staż w Szkole Średniej im. św. Jana Bosko w Jałówce: - Początki były trudne. Po czasie przyzwyczailiśmy się do Wilna i wszystkiego co nas otaczało. Pomnożyły się też obowiązki związane z przygotowaniem i prowadzeniem lekcji. Szkoły na dobre wciągnęły nas w swój wir.

Najdalej położona od Wilna Szkoła Podstawowa w Szumsku przyjęła nauczycielkę języka polskiego Monikę Michnę i matematyczkę Patrycję Szumską. - Od czasu, kiedy zostałam zakwalifikowana na wyjazd do Wilna, chciałam odbyć staż właśnie w Szumsku. Zbieżność nazwiska i nazwy miejscowości obiecała wyjaśnić dyrektor Szkoły Podstawowej w Szumsku Janina Zienkiewicz.

Z kolei Joanna Gładkowska, która jako polonistka miała staż w Szkole Średniej im. ks. prał. Józefa Obrembskiego w Mejszagole, opowiada:  - Już pierwsza podroż do Mejszagoły rozwiała wszelkie nasze obawy. Szybkie, bezproblemowe dojazdy, placówka szkolna otwarta i przyjazna. Śmiało mogę zaryzykować stwierdzenie, że spośród wszystkich szkół polskich na Litwie, do których nas przydzielono, właśnie ta szkoła prezentuje się najlepiej. Wspomina także o niezwykłych doświadczeniach podczas stażu:  - Do tej pory udało nam się przeżyć mnóstwo cennych chwil, ważnych nie tylko dla naszego rozwoju zawodowego , ale także charakteru i... ducha. Praca w polskich szkołach na Litwie to nie tylko zwykłe wyzwanie – to wyjątkowa okazja do poznania Polaków żyjących na Wileńszczyźnie, ich kultury i sytuacji problemu mniejszości, która przez wielu określana jest jako trudna.

Justyna Górniak – absolwentka historii nauczyła się stosowania różnorakich metod podczas prowadzenia lekcji: - Pracując z dziećmi już drugi miesiąc zauważyłam, że ich zainteresowanie wzbudzają zadania, które mogą rozwijają kreatywność oraz wyobraźnię. Podczas zajęć staram się stosować różne metody i formy, aby lekcje były dla nich możliwością do nowego odkrywania i poznawania historii.

Również dyrektorzy i nauczyciele ze szkół przyjmujących naszych absolwentów entuzjastycznie wypowiadają się o projekcie staży: Dyrektor szkoły w Jałówce, Zbigniew Czech: - Młodzież w ciągu trzech miesięcy zdążyła się przyzwyczaić i pokochać stażystów, którzy do naszej szkoły wnieśli nowe pomysły, ciekawe metody nauczania, ale przede wszystkim byli pomostem między Polską a Litwą. Dyrektor Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie, Żaneta Jankowska, cieszyła się: - Największym sukcesem było, iż młodzież zaczęła bardziej poprawnie mówić po polsku. Młodzi nauczyciele wnieśli do szkoły świeżość. Dyrektor Szkoły Średniej im. ks. prał. Józefa Obrembskiego w Mejszagole, Alfreda Jankowska, jest bardzo zadowolona ze współpracy ze stażystami:  - Stażystki włączyły się do życia szkoły. Na początku obserwowały nasze nauczycielki, później same prowadziły lekcje. Wnosiły do szkoły ciągle coś nowego, miały pomysły, chętnie współpracowały.

Program Leonrado da Vinci w ramach, którego jest realizowany projekt staży na Litwie jest częścią programu edukacyjnego Unii Europejskiej "Uczenie się przez całe życie" (Lifelong Learning Programme). Wspiera działanie w obszarze kształcenia i szkolenia zawodowego. Program ma na celu wspieranie mobilności pracowników na europejskim rynku pracy. Umożliwia zdobywanie nowych kwalifikacji w czasie praktyk i staży zagranicznych oraz pozwala doskonalić umiejętności według nowoczesnych standardów.

Program Leonardo da Vinci to jeden z programów Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji wspiera działania na rzecz rozwoju edukacji w Polsce. Udział w programach pozwala nie tylko na zdobycie wiedzy z konkretnych dziedzin, ale przede wszystkim uczy aktywności i odwagi w podejmowaniu działań.

Informacje na temat projektu: www.stazenalitwie.ukw.edu.pl

W tekście wykorzystano fragmenty artykułu Małgorzaty Aleksandrowicz www.wilnoteka.lt oraz wypowiedzi uczestników projektu ze strony www.stazenalitwie.ukw.edu.pl.