Pierwszy statek na UKW!

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego wzbogacił się o małą jednostkę pływającą. W dniu 29 kwietnia 2013 roku do Bydgoszczy dotarł kuter rzeczny KH 200 nieodpłatnie przekazany przez wojsko.

JM Rektor w imieniu Instytutu Geografii wystąpił w listopadzie 2012 r. z wnioskiem do Ministerstwa Obrony Narodowej - Departamentu Wychowania i Promocji Obronności o nieodpłatne przekazanie rzecznego kutra KH-200. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i w ostatnich dniach kwietnia statek został przetransportowany z jednostki macierzystej z Dęblina do Bydgoszczy.

Obecnie kuter znajduje się w marinie Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią, gdzie oczekuje na przegląd techniczny i rejestrację w Urzędzie Żeglugi Śródlądowej. Konieczne jest również przemalowanie, zarejestrowanie oraz wyposażenie w aparaturę pomiarową jednostki. W końcu maja planowane jest pierwsze wodowanie kutra w barwach UKW. W przyszłości statek będzie wykorzystywany do prowadzenia badań hydrograficznych przez pracowników Katedry Rewitalizacji Dróg Wodnych na dolnej Wiśle, Noteci i Brdzie oraz do zadań dydaktycznych realizowanych na kierunkach: rewitalizacja dróg wodnych i geografia. W ubiegłym roku dr Michał Habel oraz mgr Dawid Szatten - pracownicy KRDW IG UKW, zdobyli specjalne uprawnienia Urzędu Żeglugi Śródlądowej do kierowania małymi statkami i to oni zasiądą za sterami kutra.
Szczególne podziękowania należy skierować do kapt. inż. Grzegorza Nadolnego – pracownika ZSŻŚ w Nakle n. Notecią, za pomoc w przygotowaniu wniosku do MON oraz za wsparcie techniczne w przygotowaniu kutra do pracy na wodzie.

Kuter został wyprodukowany w 1977 roku i był do tej pory na wyposażeniu 1 Dęblińskiego batalionu mostowo-desantowego do ćwiczeń prowadzonych na Wiśle. Głównym zadaniem tego typu kutrów było montowanie na rzekach mostów pontonowych i przewożenie żołnierzy desantu. Statek ten jest jednośrubowym mierzy 8,4 metra długości i 2,3 metra szerokości, a jego waga wynosi 4 tony i jest on wyposażony w silnik wysokoprężny typu Delfin. Na pokład zabrać może od 6 do 10 osób.