Test Coopera na UKW

W sobotę 18 maja 2013 na bieżni Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ul. J. K. Chodkiewicza 30 będziecie mogli sprawdzić swoją kondycję fizyczną podczas 12-minutowego biegu.

Czekamy na Was w godzinach 10:00 - 16:00. Testy startują co 30 minut. Dla każdego uczestnika przygotowaliśmy numer startowy, dyplom za udział oraz butelkę wody, a dla pierwszych 150 osób czekają pamiątkowe koszulki.

Test Coopera – próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 roku, polegająca na 12-minutowym nieprzerwanym biegu. Obecnie jest szeroko stosowany do badania sprawności fizycznej przede wszystkim sportowców. Kenneth Cooper opracował zestaw ćwiczeń obejmujących bieg, chód, pływanie i kolarstwo. Jednak to próba biegowa cieszy się największą popularnością.

Kondycję fizyczną, w zależności od wieku i płci określa się na podstawie pokonanego dystansu. Próba biegowa 12-minutowa powinna odbywać się na miękkiej nawierzchni, najlepiej na tartanie na stadionie lekkoatletycznym. Odległości powinny być wyraźnie zaznaczone co 100 m. Polega on na przemierzeniu (w dowolny sposób: biegnąc, idąc - byle pieszo) jak największego dystansu w ciągu 12 minut. Pokonany dystans należy odnaleźć w odpowiedniej dla płci i wieku komórce tabeli i odczytać wynik. Jeśli jest on gorszy niż "zadowalający" to są przyczyny do niepokoju.

Zapraszamy również na stronę: testcoopera.pl/bydgoszcz i na FB.