Dni Kulturoznawcy i PESTKA zakończone

W dniach 27-28 maja 2013 roku na UKW odbyły się kolejne już Dni Kulturoznawcy. Na przygotowanych w tym roku zajęciach uczestnicy mogli z różnych perspektyw, w praktyce i od strony teoretycznej, dotykać zagadnień związanych z literaturą i filmem.

Głównym punktem tegorocznej edycji był warsztat Legalnej Kultury, w samo południe, podczas spotkania z Aleksandrą Sieńkowską można było dowiedzieć się m. in. o legalnych źródłach kultury w sieci oraz czym jest dozwolony użytek własny utworu. Podejmowano kwestie ochrony własności intelektualnej, praw autorskich, publikowania i pobierania plików z Internetu. Każdy mógł uzyskać odpowiedź na pytanie: jak legalnie uczestniczyć w obiegu zasobów kultury w przestrzeni wirtualnej.

Po serii poniedziałkowych warsztatów, wykładów i spotkań przyszedł czas na PESTK-ę czyli Przegląd Eksperymentalnych Studenckich Tworów Karkołomnie Artystycznych. Czy wyrażenie siebie to PESTKA!? dla tych, którzy wzięli udział w zakończonym właśnie Przeglądzie tak!

Niedawno reaktywowana PESTKA przyciągnęła wielu licealistów i studentów. Młodzi pokazali swoją twórczość i rywalizowali w poszczególnych kategoriach o nagrody. Każdy z uczestników mógł zaprezentować swoją twórczość w następujących kategoriach: fotografia, formy: plastyczne, literackie, muzyczne, teatralne oraz etiudy filmowe.

Lista nagrodzonych:

Kategoria - Muzyka (tu przyznano 4 wyróżnienia)

• The Soulmates
  • Anna Miętek i Paweł Nowak
  • Neutrina
  • Małgorzata Kruś

Kategoria - Teatr:

• I miejsce - Maszkaron
  • II miejsce - Meandry
  • III miejsce (przyznano nagrodę aktorską dla Wojciecha Kozaka z teatru Lemury)

Kategoria - Literatura:

• I miejsce - Michał Boruta
  • II miejsce - Przemysław Obarski
  • III miejsce - Gabriela Brygman

Kategoria - Fotografia:

• I miejsce - Karolina Łuczkiewicz
  • II miejsce - Aleksandra Wylęgała
  • III miejsce - Marta Górna

Kategoria - Plastyka:

• II miejsce - Patryk Siedlecki
  • III miejsce - Magdalena Stasiewska
  • Wyróżnienia: Ewelina Bąk, Michał Jabłoński, Emilia Fuz

Kategoria - Etiudy filmowe:
Dwa wyróżnienia:

• Paweł Osiala
  • Paweł Nowak, Maciej Nowak i Łukasz Popper
  • Nagrodę pocieszenia otrzymała Aleksandra Wylęgała.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy zwycięzcom!

PESTKA przede wszystkim ma za zadanie dać szansę zaprezentowania się nieznanym i dobrze zapowiadającym się młodym artystom oraz promować ich sztukę. W tym roku wydarzenie zorganizowano pod hasłem „Express yourself” („Wyraź siebie”).