UKW w oczach zagranicznego studenta

Na portalu studyfun.pl ukazał się wywiad z Azizem z Turcji, który na UKW studiował wychowanie fizyczne. Zachęcamy do lektury!

Jak masz na imię i powiedz więcej o sobie naszym studentom?

Mam na imię Aziz i pochodzę z Istambułu. Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego miałem okazję studiować wychowanie fizyczne. W moim kraju, na co dzień pracuję w branży filmowej, a trenuję sztuki walki i gimnastykę.

Co najbardziej Cię zaskoczyło w Polsce i Polakach?

Jak tylko wylądowałem w Polsce starałem sprawdzić swoje umiejętności posługiwania się waszym językiem. Okazało się, że naprawdę wiele rozumiem i mogę się komunikować z Polakami, którzy byli na mnie bardzo otwarci i przyjaźnie nastawieni.

A skąd w ogóle pomysł, aby studiować właśnie w Polsce?

Zgodnie z moimi zainteresowaniami szukałem miejsca, dla którego ważna jest sztuka filmowa. Znalazłem informacje na temat Szkoły Filmowej w Łodzi oraz festiwali filmowych, między innymi Camerimage w Bydgoszczy. To było dla mnie ogromne przeżycie, że mogłem spotkać się z artystami z branży filmowej. Dodatkowo znałem z opowiadań Mariusza Zasadę oraz Andrzeja Szajnę – słynnych polskich gimnastyków, którzy brali udział w Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku. Fakt, że mogłem być studentem tak uznanych sportowców był dodatkowym dla mnie bodźcem aby studiować właśnie w Bydgoszczy.

Przypominasz sobie jak wyglądał Twój pierwszy dzień na uczelni? Napotkałeś na jakieś przeszkody?

Zanim przyjechałem do Bydgoszczy, skontaktowałem się z moim opiekunem. Dzięki Erasmusowi i wszelkim dopiętym formalnościom nie miałem żadnych problemów z zakwaterowaniem czy innymi formalnymi sprawami. Jedyną trudnością była zamiana waluty tureckiej na polską. Żaden kantor nie prowadzi wymiany tureckich lirów na złote. Na szczęście spotkałem mężczyznę z Turcji mieszkającego w Bydgoszczy, który wymienił mi pieniądze.

Czym różni się studiowanie w Polsce od studiowania w Turcji?

Przede wszystkim w Turcji dziewczyny i chłopacy są zakwaterowani w osobnych budynkach akademika. W Polsce natomiast wszyscy są razem i jest dowolność, kto z kim mieszka, nawet w tym samym pokoju. Moi znajomi z Turcji nie mogli uwierzyć że w Polsce są akademiki koedukacyjne. W Polsce życie studenckie jest bardziej rozwinięte.

Co najbardziej podoba Ci się w studiowaniu w Polsce?

Polska jest bardzo przyjaznym i spokojnym krajem. W Istambule, każdy dzień może przynieść jakąś przygodę, nigdy nie wiesz co się wydarzy. Tutaj mogłem się skupić na studiowaniu i odpoczywaniu.

Potrafisz wymienić znanych Polaków?

Znam Marię Curie-Skłodowską, Krzysztofa Kieślowskiego i Romana Polańskiego. Zanim przyjechałem do Polski próbowałem się skontaktować z Romanem Polańskim.

Jakie miejsca w Polsce zrobiły na Tobie wyjątkowe wrażenie?

Polska jest bardzo kolorowym krajem o różnorodnej architekturze. Polacy bardzo dbają o wygląd historyczny miast. Nie bez przyczyny nazywam Bydgoszcz miastem, sztuki. Uwielbiam to miasto fotografować.

Który kraj chciałbyś odwiedzić najbardziej?

Dużo podróżuję i widziałem już wiele krajów. Moim marzeniem jest podróżowanie po Dalekim Wschodzie.

Jesteś członkiem jakieś studenckiego stowarzyszenia czy klubu?

Jestem członkiem stowarzyszenia reżyserów w „Cinema Club”, a także należę do klubu teatralnego. Współorganizuję krótkie projekcje filmowe a w teatrze spełniam się jako młody aktor rozwijając swoje umiejętności teatralne.

Zamierzasz jeszcze przyjechać do Polski?

Studiowałem w Polsce rok temu. Zamierzam tu wrócić, aby odwiedzie przyjaciół i znajomych. Choć jak sądzę, będę tu wracał często, bo Polska bardzo mi się podoba.

Co robisz na co dzień, gdzie pracujesz?

Pracuję jako reżyser i aktor w Turcji. Mam również swoje studio, w którym zajmuje się edycją filmów i efektami specjalnymi.

źródło: studyfun.pl