Afryka zdobyta przez UKW

Po ponadmiesięcznej podróży motocyklem dr Krzysztof Tyburek z Instytutu Mechaniki i Informatyki UKW powrócił do Bydgoszczy. W kwietniu i maju odwiedził Maroko, Saharę Zachodnią, Mauretanię, Senegal, Gambię i Gwineę.

Dr Krzysztof Tyburek, na codzień wykładowca w Instytucie Mechaniki i Informatyki UKW, postanowił połączyć swoją pracę nauczyciela akademickiego z pasją, czyli jazdą na motocyklu. W ten sposób zrodził się pomysł podróży po Afryce, w czasie której miał nie tylko poznać nowe kultury, ale i podjąć próbę współpracy UKW z miejscowymi uczelniami.  W tym celu dr Tyburek wygłosił wykład m.in. na uniwersytecie w gwinejskiej Labe.

- Podczas prezentacji wszyscy są raczej zainteresowani. Prezentuje kraj, miasto i Uniwersytet pokazując i omawiając różne fotografie. Widzę, że dla niektórych zgromadzonych jest to wielki świat. Kompletnie inna planeta. Potem przechodzę na tematy Informatyczne i pojawia się pierwszy problem z tłumaczeniem. Fatoumata nie jest informatykiem, więc dla niej większość omawianych przeze mnie kwestii jest kombinacją kalamburów i zbitkiem kompletnie nic nie znaczących terminów. Pomaga więc jeden z pracowników, ale też nie wszystko do niego dociera. Ostatecznie po ok. 1,5 godziny docieram do końca mojej prezentacji. Dziękuję wszystkim za zaproszenie, uwagę oraz wyrażam nadzieję na to, ze nie widzimy się ostatni raz. Wszyscy są bardzo przychylni i życzliwi. Widać, że jestem dla nich nie lada atrakcją, z którą warto zrobić sobie zdjęcie lub uścisnąć jej dłoń. Mam przy sobie jedną naszywkę z Godłem Polski oraz kilka z logiem wyprawy. Pytam, czy ktoś chce na pamiątkę. W tym momencie zostaję otoczony przez tłum studentów i każdy wyciąga rękę po prezent – tak dr Tyburek opisywał swój wykład.

Dr Krzysztof Tyburek przejechał na motocyklu łącznie 16,5 tys. km. Po drodze nie brakowało problemów technicznych oraz zaskakujących sytuacji z udziałem lokalnej społeczności, ale podróż zakończyła się szczęśliwie. Archwialne wpisy można przeczytać na blogu Afryka 2013. Wkrótce szersze podsumowanie dr-a Tyburka z jego podrózy.

Patronat nad wyprawą sprawowali Rektor UKW, prof. dr hab. Janusz Ostoja-Zagórski oraz prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.