Międzynarodowy sukces M. Gogolina

Pracownik naszej uczelni dr hab. Marek Gogolin, prof. nadzw. (Kierownik Zakładu Problemów Bezpieczeństwa i Ochrony Pracy, Instytut Techniki UKW) został przyjęty w poczet Członków Zwyczajnych Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS.

To ogromne wyróżnienie dla naszego pracownika. Polski Komitet Narodowy ICOMOS zrzesza około 200 najwybitniejszych polskich specjalistów z zakresu ochrony dziedzictwa i konserwacji zabytków. Celem organizacji jest popularyzacja polskich osiągnięć w dziedzinie ochrony zabytków za granicą oraz przeniesienie na grunt Polski najlepszych doświadczeń zagranicznych.

ICOMOS - International Council on Monuments and Sites - Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków powołana została do życia w 1965 roku w Warszawie. ICOMOS jest organizacją pozarządową o zasięgu międzynarodowym, afiliowaną przy UNESCO.

Notka biograficzna:

Dr hab. Marek R. Gogolin, prof. nadzw., jest pracownikiem uczelni od 1984 roku, od 2011 roku jest samodzielnym pracownikiem naukowym. Od połowy lat 90-tych jest zaangażowany w badania z obszaru historii architektury oraz zabytkowych konstrukcji drewnianych. Ściśle współpracuje naukowo z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK w Toruniu i instytucjami, zajmującymi się ochroną dóbr kultury. Jest współautorem wielu realizacji konserwatorskich, dotyczących zarówno zabytków ruchomych, jak i obiektów architektonicznych. Jego najważniejsze zainteresowania naukowe dotyczą drewnianej architektury szkieletowej, dawnych konstrukcji dachowych oraz technik konserwacji drewna w zabytkach ruchomych. Jest autorem ponad 50 publikacji i ekspertyz. Jest członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki oraz Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. Przez wiele lat był członkiem Sekcji Historii Architektury Komisji Architektury i Urbanistyki PAN.