Kuter rzeczny KH 200, który Uniwersytet Kazimierza Wielkiego otrzymał od wojska jest obecnie remontowany i malowany w marinie w Nakle nad Notecią. Trwa procedura jego rejestracji, oficjalnie kuter będzie nosił imię Kazimierz. Pierwsze wodowanie planowane jest jeszcze w czerwcu.
W przyszłości statek będzie wykorzystywany do prowadzenia badań hydrograficznych przez pracowników Katedry Rewitalizacji Dróg Wodnych na dolnej Wiśle, Noteci i Brdzie oraz do zadań dydaktycznych realizowanych na kierunkach: rewitalizacja dróg wodnych i geografia.
Kuter został wyprodukowany w 1977 roku i był do tej pory na wyposażeniu 1 dęblińskiego batalionu mostowo-desantowego do ćwiczeń prowadzonych na Wiśle. Głównym zadaniem tego typu kutrów było montowanie na rzekach mostów pontonowych i przewożenie żołnierzy desantu. Statek ten jest jednośrubowym mierzy 8,4 metra długości i 2,3 metra szerokości, a jego waga wynosi 4 tony i jest on wyposażony w silnik wysokoprężny typu Delfin. Na pokład zabrać może od 6 do 10 osób.