Uniwersytet Kazimierza Wielkiego został laureatem III edycji Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Szkół Wyższych „Uczelnia Liderów”. Uroczysta gala podsumowująca program odbyła się 12 czerwca 2013.
Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, organizator programu certyfikacji uczelni przyznała również statuetki „Aurea Praxis” dla rektorów certyfikowanych uczelni, którzy wyróżniają się szczególnym, osobistym zaangażowaniem na rzecz rozwoju i promowania w swoich ośrodkach akademickich idei edukacji dla rynku pracy i praktyki gospodarczej. Jedna z takich statuetek trafiła do prof. dr hab. Janusza Ostoja Zagórskiego, rektora naszej uczelni.
Program „Uczelnia Liderów” odbywający się pod honorowym patronatem prof. Jerzego Buzka, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, ma charakter akredytacji środowiskowej. Projekt adresowany jest do szkół wyższych przywiązujących szczególną wagę do kwestii kształcenia praktycznego, współpracy z biznesem oraz upowszechniania wśród studentów postaw proprzedsiębiorczych. Specjalna komisja pod przewodnictwem prof. Dariusza Rotta akredytuje uczelnie uczestniczące w programie, badając jakość i efektywność ich działań na rzecz kształcenia absolwentów dobrze przygotowanych do wyzwań na rynku pracy.
- Certyfikowane uczelnie poddane zostały ocenie m.in. pod kątem jakości dydaktyki, stosowania innowacyjnych form kształcenia, jakości działań biur karier, efektywności w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych na edukację praktyczną studentów czy jakości bazy dydaktycznej – poinformowała Grażyna Kaczmarczyk, prezes zarządu Fundacji.
Prof. Dariusz Rott dodał:- Cieszę się, że realizując misję akademicką, starają się państwo kształcić liderów – ludzi twórczych, kreatywnych, wyposażonych nie tylko wiedzę, ale także w umiejętności praktyczne i kompetencje społeczne. Takich absolwentów potrzebuje rynek pracy. Placówki posiadające certyfikat „Uczelni Liderów” to z pewnością szkoły wyższe wyróżniające się innowacyjnością oferty oraz oryginalnymi formami współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, ale to także uczelnie, które nie zapominają o ogólnohumanistycznym wymiarze kształcenia, o przekazywaniu wartości uniwersalnych.
W ramach III edycji Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Szkół Wyższych „Uczelnia Liderów” komisja zdecydowała o przyznaniu w skali kraju 49 certyfikatów. Wyróżniono 7 publicznych uczelni akademickich.
Prezes Zarządu Fundacji zwróciła uwagę na rolę certyfikatu „Uczelnia Liderów”. – Nasz tytuł stał się ważnym, wysoko ocenianym znakiem jakości, pozwalającym identyfikować liderów w sektorze szkolnictwa wyższego. Znak „Uczelnia Liderów” to prestiż, to laur o rosnącej z roku na rok randze. Jest to przede wszystkim zasługą uczelni, które nagradzamy w naszym programie. Siłą „Uczelnia Liderów” jest siła laureatów programu i ich sukcesów!
Uzasadnienie przyznania tytułu Uczelnia Liderów Uniwersytetowi Kazimierza Wielkiego:
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, jako jeden z najmłodszych uniwersytetów w kraju, konsekwentnie realizuje politykę dostosowywania swojej oferty edukacyjnej i infrastruktury do wymagań rynku pracy oraz oczekiwań interesariuszy wewnętrznych i zewnętrznych. Komisja zauważa wartościowe inicjatywy studenckie, pozwalające żakom zdobywać doświadczenie zawodowe w trakcie studiów (np. Akademickie Centrum Wolontariatu). Recenzenci zwracają uwagę na wartość merytoryczną wielu projektów na rzecz otoczenia lokalnego, w tym zwłaszcza projekt „Szkoła nowej generacji” - autorski projekt prof. Mariusza Zawodniaka. Wysoko oceniono inicjatywę Bydgoskiego Festiwalu Nauki oraz przedsięwzięcia realizowane przez Uniwersytet w ramach tegoż Festiwalu. Recenzenci wysoko oceniają działalność Uniwersyteckiego Centrum Kultury i Mediów, które uczestniczy w promowaniu marki akademickiej Bydgoszczy oraz inicjuje mechanizmy pozwalające stale włączać się Uczelni w rozmaite formy kooperacji z otoczeniem społeczno-gospodarczym, zwłaszcza w obszarze edukacji. Uwagę komisji zwrócił również projekt autorski Uniwersytetu: „Humanistyka drugiej generacji”, łączący humanistykę i informatykę. W opinii jednego z recenzentów: „Ta fuzja pokazuje, jak łączyć tradycyjne kierunki z nowymi technologiami. Docenić należy odwagę i innowacyjny pomysł Uniwersytetu jako inicjatora przedsięwzięcia”.
Uroczystość zwieńczył wykład prof. Edmunda Wnuka-Lipińskiego, wybitnego polskiego socjologa, rektora honorowego Collegium Civitas w Warszawie pt. „Uczelnia w przestrzeni publicznej”. Autor wykładu zwracał uwagę na kulturotwórczą rolę uniwersytetów oraz ich wkład w rozwój gospodarki, społeczeństwa obywatelskiego czy tożsamości narodowej.
Więcej zdjęć w galerii.