UKW na wystawie WIPRO BIO 2013

Pracownicy Instytutu Techniki UKW będą prezentować swoje pomysły na WIPRO BIO 2013. Jest to już 6 edycja Wystawy Innowacji i Patentów WIPRO BIO 2013, która odbędzie się w dniach 19-20 czerwca 2013 r. na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym.
Tegoroczna edycja poświęcona będzie tematyce szeroko rozumianego sektora BIO.

W Instytucie Techniki pracują zespoły badawcze realizujące tematykę związaną z materiałami drzewnymi i konstrukcjami drewnianymi, sztywnymi piankami poliuretanowymi, oraz tworzywami polimerowymi i inżynierią powierzchni, a także bioinżynierią biomateriałów medycznych. Szczególnie ten ostatni zespół doskonale wpasowuje się w tematykę tegorocznej imprezy. Zakład Podstaw Bioinżynierii Medycznej i Elektrotechniki IT UKW we współpracy z zespołami badawczymi z Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu projekt badawczy MNiSW dotyczący bioinżyniersko-przedklinicznych badań nad prototypem biomimetycznego skafoldu łączącego z okołostawową kością gąbczastą elementy endoprotez typu RA (resurfacing arthroplasty), zastępujących szereg stawów (biodrowy, kolanowy, barkowy, łokciowy, stawy międzykręgowe).

Wprowadzenie na światowy rynek implantów ortopedycznych i do ortopedycznej praktyki klinicznej nowych konstrukcji beztrzpieniowych endoprotez powierzchniowych typu RA (resurfacing arthroplasty) mocowanych całkowicie bezcementowo za pomocą naszego prototypu biomimetycznego skafoldu łączącego sprawi, że rozwijany produkt będzie służył pacjentom pozwalając im na dłuższe funkcjonowanie z endoprotezą (nawet do kilkudziesięciu lat z uwzględnieniem endoprotezy powierzchniowej, endoprotezy krótkotrzpieniowej, tradycyjnej endoprotezy długotrzpieniowej i endoprotezy rewizyjnej).

Realizowany aktualnie projekt badaczy dostarczy wyników, które pozwolą w kolejnym projekcie rozwojowym na przeprowadzenie pełnej weryfikacji prototypu na modelu zwierzęcym i eksperymentalnego leczenia w warunkach uniwersyteckiej kliniki ortopedycznej.

Głównym celem realizowanego projektu badawczego (NN518412638) jest dobór warunków technologicznych wytwarzania i termochemiczna modyfikacja powierzchni prototypów endoprotez stawowych typu RA z biomimetycznym wieloszpilkowym skafoldem łączącym obie części tych endoprotez z okołostawową kością gąbczastą . Prace projektowo-badawcze prowadzone są na podstawie wyników otrzymanych w naszym poprzednim projekcie badawczym MNiSW (4T07C05629) oraz w oparciu o ogólne założenia europejskiego patentu EP072418B1 „Endoprosthesis”, 1999 r., dr hab. med. P. Rogala, chirurg ortopeda, członek zespołu wykonawców projektu.

Obecnie badania bioinżyniersko-kliniczne w zakresie endoprotezowania stawów prowadzone są:

  • w kierunku doskonalenia strukturalno-biomechanicznych, osteoindukcyjnych (tj. promujących wrastanie tkanki kostnej) i osteointegracyjnych właściwości powierzchni implantów współpracujących z kością i porowatych pokryć elementów endoprotez mocowanych bezcementowo oraz
  • w kierunku endoprotezoplastyki powierzchniowej typu RA (resurfacing arthroplasty) oszczędzającej kość, polegającej na zastąpieniu tylko samych uszkodzonych powierzchni stawowych (np.: powierzchni panewkowej i udowej stawu biodrowego bez resekcji szyjki kości udowej, kości gąbczastej z głowy kości udowej oraz uszkadzania kanału szpikowego).

Zespół badawczy realizowanego projektu działający pod kierunkiem kierownika Zakładu, dr hab. inż. dr n. med. Ryszarda Uklejewskiego, prof. nadzw., składa się z pracowników naukowych z trzech uniwersytetów: Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Politechniki Poznańskiej (Zakład Inżynierii Procesowej z Instytutu Technologii i Inżynierii Chemicznej) oraz Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (z Kliniki Chirurgii Kręgosłupa, Ortopedii i Traumatologii i z Kliniki Rehabilitacji).

Uczestnikami WIPRO BIO 2013 są innowacyjne przedsiębiorstwa oraz zespoły badawcze publicznych uczelni i jednostek naukowych z regionu kujawsko-pomorskiego, działające w następujących branżach: biotechnologicznej, bioinżynieryjnej, genetycznej, ochrony środowiska, rolniczej, medycznej oraz farmaceutycznej.

Celem Wystawy jest stworzenie warunków do zwiększania i intensyfikacji współpracy pomiędzy środowiskiem naukowym i gospodarką.