Instytut Techniki UKW na wystawie WIPRO BIO
W dniach 19-20 czerwca 2013 r. pracownicy Instytutu Techniki UKW zaprezentowali swoje pomysły w ramach 6 edycji Wystawy Innowacji i Patentów WIPRO BIO 2013 na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym.
Prezentowana tematyka spotkała się z ogromnym zainteresowaniem zwiedzających, zarówno przedstawicieli nauki, jak i biznesu. Oprócz wielu gości wystawy nasze stanowisko odwiedziła Dyrekcja Instytutu Techniki UKW – prof. dr hab. inż. Bogusław Czupryński i dr Zbigniew Dziamski. Słowa uznania i gratulacje złożył JM Rektor UKW, prof. dr. hab. Janusz Ostoja-Zagórski, który również przybył na wystawę.
Zespół badawczy działający pod kierunkiem dr. hab. inż. dr. med. Ryszarda Uklejewskiego, prof. nadzw., kierownika Zakładu Podstaw Bioinżynierii Medycznej i Elektrotechniki IT UKW, realizujący we współpracy z zespołami badawczymi z Politechniki Poznańskiej (Zakład Inżynierii Procesowej z Instytutu Technologii i Inżynierii Chemicznej) i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (z Kliniki Chirurgii Kręgosłupa, Ortopedii i Traumatologii i z Kliniki Rehabilitacji) projekt badawczy MNiSW dotyczący bioinżyniersko-przedklinicznych badań nad prototypem biomimetycznego skafoldu łączącego z okołostawową kością gąbczastą elementy endoprotez typu RA (resurfacing arthroplasty), zastępujących szereg stawów (biodrowy, kolanowy, barkowy, łokciowy, stawy międzykręgowe), przedstawił dotychczasowe wyniki tego projektu.
Głównym celem realizowanego projektu badawczego (NN518412638) jest dobór warunków technologicznych wytwarzania i termochemiczna modyfikacja powierzchni prototypów endoprotez stawowych typu RA z biomimetycznym wieloszpilkowym skafoldem łączącym obie części tych endoprotez z okołostawową kością gąbczastą. Prace projektowo-badawcze prowadzone są na podstawie wyników otrzymanych w naszym poprzednim projekcie badawczym MNiSW (4T07C05629) oraz w oparciu o ogólne założenia europejskiego patentu EP072418B1 „Endoprosthesis”, 1999 r., dr hab. med. Piotr Rogala, chirurg ortopeda, członek zespołu wykonawców projektu. Realizowany aktualnie projekt badaczy dostarczy wyników, które pozwolą w kolejnym projekcie rozwojowym na przeprowadzenie pełnej weryfikacji prototypu endoprotezy typu RA na modelu zwierzęcym i eksperymentalnego leczenia w warunkach uniwersyteckiej kliniki ortopedycznej.
Wprowadzenie na światowy rynek implantów ortopedycznych i do ortopedycznej praktyki klinicznej nowych konstrukcji beztrzpieniowych endoprotez powierzchniowych typu RA (resurfacing arthroplasty) mocowanych całkowicie bezcementowo za pomocą naszego prototypu biomimetycznego skafoldu łączącego sprawi, że rozwijany produkt będzie służył pacjentom pozwalając im na dłuższe funkcjonowanie z endoprotezą (nawet do kilkudziesięciu lat z uwzględnieniem endoprotezy powierzchniowej, endoprotezy krótkotrzpieniowej, tradycyjnej endoprotezy długotrzpieniowej i endoprotezy rewizyjnej).