Rzeki dla regionów dzięki UKW

22 czerwca 2013 r. z inicjatywy Rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, odbyły się naukowo-samorządowe warsztaty terenowe dotyczące dróg wodnych w Polsce pt. „Rzeki dla regionów – czy stać nas na projekty cywilizacyjne?”.

Warsztaty objęte zostały honorowym patronatem Przewodniczącej Parlamentarnego Zespołu ds. Dróg Wodnych i Turystyki Wodnej – Senator RP Jadwigi Rotnickiej.

Uczestnicy warsztatów, skupieni wokół idei rewitalizacji dróg wodnych, reprezentowali różnorodne instytucje. Obecni byli parlamentarzyści, samorządowcy, osoby reprezentujące instytucje rządowe, naukowcy, środowisko biznesowe oraz instytucje pozarządowe, stowarzyszenia i związki.

Część referatowa odbyła się w „Przystani Bydgoszcz”, znajdującej się na Wyspie Młyńskiej, gdzie po konferencji prasowej Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Piotra Całbeckiego, Rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego – prof.  dr hab. Janusza Ostoja-Zagórskiego i inicjatora kierunku Rewitalizacja Dróg Wodnych – prof. Zygmunta Babińskiego, przedstawiono korzyści płynące z kompleksowej rewitalizacji rzek.

Część praktyczna warsztatów  odbyła się na statku „Wanda” w czasie rejsu po Wiśle na odcinku Bydgoszcz – Solec Kujawski.

Po zwiedzaniu jazu walcowego Brdyujście oraz prezentacji prof. Zygmunta Babińskiego dotyczącej planów utworzenia Centrum Rewitalizacji Dróg Wodnych, nastąpiło podpisanie listów intencyjnych pomiędzy:

• Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu – Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy – prof. dr hab. Janusz Ostoja-Zagórski i Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. mgr inż. Tomasz Leszczyński,
  • Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Zespołem Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią – Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy – prof. dr hab. Janusz Ostoja-Zagórski i Dyrektor ZSŻŚ w Nakle n. Notecią – mgr Rafał Woźniak.

Równocześnie zostały podpisane deklaracje w sprawie objęcia patronatem medialnym i przeprowadzeniem kampanii społecznej na rzecz Rewitalizacji Dróg Wodnych z Telewizją Polską S.A. oddziałem w Bydgoszczy reprezentowaną przez Dyrektora Oddziału w Bydgoszczy – Tomasza Pietraszaka oraz miesięcznikiem „Region plus” reprezentowanym przez Redaktora Naczelnego - Piotra Szabelskiego.

W dalszej części rejsu przedstawiona została koncepcja utworzenia Kujawsko-Pomorskiego Klastra Wodnego (Rafał Modrzewski – Urząd Marszałkowski) oraz poruszano tematy związane z perspektywą rozwoju żeglugi śródlądowej na dolnej Wiśle (dr inż. Adam Bolt – Politechnika Gdańska), koncepcją „waterfront Fordon” (Stanisław Wroński – Urząd Marszałkowski), możliwościami kompleksowego zagospodarowania odcinka drogi wodnej Bydgoszcz – Solec Kujawski (m.in. koncepcja stworzenia portu multimodalnego w Solcu Kujawskim) - (prof. Zygmunt Babiński – Uniwersytet Kazimierza Wielkiego) oraz oczekiwaniami samorządów związanymi z zagospodarowaniem dolnej Wisły (dr Tomasz Sowiński, Związek Miast Nadwiślańskich).

Rejs zakończył się w miejscu objętego planami rewitalizacji portu w Solcu Kujawskim.