Studenci UKW spotkali się z ambasadorem USA

1 lipca 2013 roku gościem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy był Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce - Stephen Mull. Jego Ekscelencja przyjechał na zaproszenie Fundacji Rozwoju Wolontariatu, w ramach której działa Projektor – wolontariat studencki, Władz Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz Biura Upowszechniania Nauki UKW.

Pan Ambasador przybył wraz z osobami towarzyszącymi – Andrew Staples,  Pauliną Chorążewską oraz Piotrem Królem. W imieniu Uczelni Ambasadora powitał Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą prof. dr hab. Sławomir Kaczmarek oraz Regionalna Koordynatorka Programu PROJEKTOR Nina Woderska.

Następnie Ambasador udał się na spotkanie z JM Rektorem prof. dr hab. Januszem Ostoja-Zagórskim. W spotkaniu wzięli także udział Prorektor prof. dr hab. Sławomir Kaczmarek, Andrew Staples oraz Nina Woderska. Spotkanie zakończyło się wręczeniem Ambasadorowi pamiątkowego medalu Casimirus Magnus.

Głowna część wizyty dedykowana  studentom Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i wolontariuszom PROJEKTORA miała miejsce w Sali Senatu UKW. W imieniu społeczności akademickiej Jego Ekscelencję Pana Ambasadora powitał prof. dr hab. Sławomir Kaczmarek. Prorektor przedstawił sylwetkę gościa, dotychczasowe osiągnięcia oraz doświadczenie związane z pełnieniem funkcji przedstawiciela Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Następnie oddał głos Ambasadorowi, który wygłosił przemówienie o stosunkach bilateralnych łączących Polskę z Stanami Zjednoczonymi. W przemówieniu odniósł się do aktualnych stosunków polsko-amerykańskich oraz nakreślił perspektywy na przyszłość. W sposób szczególny zaakcentował współpracę na gruncie gospodarczym – w tym energetycznym, wojskowym -  struktury NATO i demokratycznym – promowanie idei demokracji w krajach zagrożonych lub rozwijających się. Ambasador wypowiedział się także na temat wolontariatu i aktywności prospołecznej. Zaznaczył, że w żadnej z dotychczas odwiedzanych polskich uczelni nie spotkał się z tak prężnie działającym wolontariatem.

Po przemówieniu Ambasadora słuchacze mogli zadawać pytania.  Poruszano kwestie doświadczenia  Ambasadora z wolontariatem, potencjału udziału przedstawicieli Polski w organach decyzyjnych NATO, współpracy w zakresie wymian studenckich pomiędzy Polską a USA.

W dalszej części spotkania Ambasador zwiedził wystawę zdjęć z projektów edukacyjnych realizowanych w ramach PROJEKTORA-wolontariatu studenckiego.

Na zakończenie spotkania wykonane zostało wspólne pamiątkowe zdjęcie z Ambasadorem Stepehenem Mull, Władzami Uniwersytetu oraz uczestnikami spotkania. Była to zarówno pierwsza wizyta Ambasadora na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego, jak i w Bydgoszczy.