Ekspedycja naukowa w Rosji - FLUMEN

Pracownicy dr Michał Habel oraz mgr Dawid Szatten z Katedry Rewitalizacji Dróg Wodnych przy Instytucie Geografii UKW, uczestniczyli na przełomie maja i czerwca w pierwszej ekspedycji naukowej na terenie Federacji Rosyjskiej – wyjazd został sfinansowany z projektu FLUMEN - grantu badawczego 7 Programu Ramowego UE.

Naukowcy przez prawie trzy tygodnie prowadzili badania terenowe na terenie obwodu Archangielskiego (północna Rosja, tajga) na rzekach Dźwinie Północnej, Suchonie i Yugu. Przez jeden tydzień przebywali na kwerendzie w Laboratorium Procesów Korytowych i Ujściowych Rzek na Uniwersytecie im. Łomonosowa w Moskwie.

Celem ekspedycji było rozpoznanie warunków transportu rumowiska unoszonego i wleczonego tych prawie naturalnych dużych rzek nizinnych. Dr Michał Habel oraz mgr Dawid Szatten wykonali pomiary głębokościowe w celu przygotowania map batymetrycznych wybranych odcinków koryt rzek Suchona, Yuga oraz Dźwiny Północnej. Pobrali również 100 próbek wody w celu określenia ilościowego i jakościowego ładunku materiału unoszonego w wodach tych rzek. Prowadzili również pomiary prędkości przepływu wody w 30 przekrojach poprzecznych. W wyprawie udział wzięli również dwaj pracownicy z Uniwersytetu w Moskwie: dr Aleksander Zavadsky oraz dr Władimir Belayev.

We wrześniu 2013 r. planowana jest kolejna ekspedycja naukowców UKW w ramach projektu FLUMEN. Zespół w składzie: prof. Sławomir Kaczmarek (Katedra Zoologii), dr Danuta Szumińska i dr Marcin Hojan (oboje z Instytut Geografii) będą badać rzeki i faunistyczne środowiska nadrzeczne w dorzeczu Selengi (Rosja-Mongolia). Rzeka Selenga ma źródła w Mongolii, a uchodzi do Jeziora Bajkał na terytorium Federacji Rosyjskiej. W ekspedycji planowany jest udział również naukowców z Rosji oraz ze Szwecji.