Wielki Dzień Pszczół w Ogrodzie Botanicznym

Wielki Dzień Pszczół w Ogrodzie Botanicznym

8 sierpnia 2013 po raz pierwszy obchodzony będzie ogólnopolski Wielki Dzień Pszczół. Jest to szansa na zwrócenie uwagi na rolę pszczół w środowisku.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przyłącza się do tego święta. Organizujemy 3 spotkania, o godzinie 10.00, 11.00 i 12.00 zapraszamy dzieci i dorosłych na spotkanie przy ogrodowej pasiece. Będzie możliwość poznania budowy ula, dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o życiu pszczół, o pożytkach jakie dają ludziom, a także o tym co pszczółki lubią najbardziej, porady jakie rośliny sadzić w swoich ogrodach. Można będzie założyć kapelusz pszczelarza, dowiedzieć się co to jest podkurzacz, zobaczyć oznakowaną królową, plastry miodu i posmakować pyłek kwiatowy i miody. Pokażemy również sposoby budowy prostych gniazd dla dzikich pszczół. Dla dzieci przygotowaliśmy zabawy i konkursy.

Wielki Dzień Pszczół to akcja, która ma zwrócić uwagę jak największej liczby osób na istotną rolę tych pożytecznych owadów i poinformować o problemie wymierania pszczół. Ta akcja oraz Akademie Przyjaciół Pszczół, odbywają się w ramach trzeciej edycji programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, organizowanego przez firmę ZT „Kruszwica” S.A

Honorowy Patronat nad Wielkim Dniem Pszczół objęli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Warmińsko-Mazurski Urząd Marszałkowski, Dolnośląski Urząd Wojewódzki, Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski, Lubelski Urząd Marszałkowski, Lubuski Urząd Wojewódzki, Małopolski Urząd Marszałkowski, Podkarpacki Urząd Wojewódzki, Świętokrzyski Urząd Marszałkowski.

Święto wspierają: Pszczoły, E-Pszczelarz, Ekologia, Zielone Wydarzenia, Park Narodowy Bory Tucholskie, Pierwszy Portal Rolny, Mój Piękny Ogród, Sielskie Zycie i Przepis na Ogród.

Obie akcję maja na celu popularyzację prostych Zasad Przyjaciół Pszczół to:

  • Nie wypalam traw i liści
  • Sadzę rośliny rodzime, unikam inwazyjnych
  • Pozostawiam miejsca półdzikie
  • Używam nawozów naturalnych
  • Tworzę gniazda dla pszczołowatych.

Zapraszamy do Ogrodu Botanicznego UKW, ul. Niemcewicza 2, obok głównego kampusu uczelni przy ul. J. K. Chodkiewicza 30!