Pionierskie badania DNA drzew na UKW
Dzięki badaniom Katedry Genetyki UKW spadła liczba kradzieży drewna w Polsce. Od roku 2005, na zlecenie organów procesowych oraz jednostek Lasów Państwowych, Katedra wykonuje badania DNA drzew, które pozwalają na udowodnienie winy i skazanie sprawców nielegalnego wyrębu i uszkodzeń drzew a także kradzieży drewna (w tym ze stosu). Tę część działalności Katedry Genetyki koordynuje dr Artur Dzialuk
W ofercie Katedry znajduje się analiza siedmiu gatunków drzew leśnych (dąb szypułkowy i bezszypułkowy (oraz ich hybrydy), buk zwyczajny, sosna zwyczajna, świerk pospolity), w tym jako jedyni w Polsce oferują: analizę DNA jodły pospolitej i modrzewia europejskiego oraz analizy DNA w przypadku kradzieży ze stosu. Dzięki badaniom naszych naukowców liczba kradzieży spadła o 23%.
Metoda stosowana przez Katedrę Genetyki UKW pozwala na stwierdzenie, że prawdopodobieństwo pochodzenia dowodu z konkretnego drzewa poszkodowanego graniczy z pewnością.
Z ekspertyz Katedry Genetyki mogą korzystać także:
Firmy budowlane i ogrodnicze:
Nasze ekspertyzy mogą być również wykorzystane przez firmy likwidujące szkody budowlane powodowane przez drzewa, bowiem potrafimy udowodnić, że mur, przewody kanalizacji czy nagrobki na cmentarzach niszczone są przez korzenie konkretnego drzewa. W takiej sytuacji możliwe jest precyzyjne wycięcie drzewa, które powoduje szkody, chroniąc drzewa sąsiednie.
Firmy ubezpieczeniowe i kancelarie adwokackie:
W związku z rosnącą liczbą prób wyłudzenia odszkodowań komunikacyjnych, analizy DNA mogą być wykorzystane do udowodnienia (lub wykluczenia), szkody powstałej po zderzeniu pojazdu z konkretnym drzewem. W tym celu niezbędne jest zabezpieczenie na miejscu zdarzenia fragmentów drewna na uszkodzonym samochodzie (np. na zderzaku) oraz pobranie drewna z drzewa, w które uderzył pojazd.
Policja, prokuratura, sądy:
Lasy, zajmując w Polsce blisko 30% powierzchni kraju, bywają nie tylko obiektami, ale czasem także świadkami wykroczeń i przestępstw (morderstw, pobić, zgwałceń). W wielu przypadkach istnieje realne prawdopodobieństwo odnalezienia i zabezpieczenia śladów popełnionego czynu (fragmentów drewna, igieł lub liści na ciele lub w pojeździe ofiary/podejrzanego), które można porównać z drzewami rosnącymi na miejscu zdarzenia. W ten sposób możliwe jest powiązanie ofiary/podejrzanego z miejscem zdarzenia, co daje organom ścigania możliwość szybkiego testowania hipotez śledczych.
Nasze analizy pozwalają ponownie przyjrzeć się sprawom, które znalazły się w policyjnym archiwum z powodu niewykrycia sprawcy. Jeśli jak dowód pojawił się tam liść czy drzazga, to pomimo upływu wielu lat, możliwa jest analiza ich DNA. Oznacza to, że warto by na miejscu zbrodni czy przestępstwa technicy policyjni przyglądali się także drzewom i wszelkim elementom z nich pochodzącym, bo i one mogą stanowić doskonały materiał dowodowy
Kradzież z pnia i ze stosu:
Katedra Genetyki UKW oferuje wykonanie ekspertyz w zakresie analiz DNA umożliwiających identyfikację osobniczą i ustalenie pochodzenia materiału z drzew leśnych. Nasze ekspertyzy mają kluczowe znaczenie w sprawach o kradzież drewna, niszczenie drzew oraz wszędzie tam, gdzie w toku postępowania zabezpieczono materiał roślinny (np. drewno, liście, igły lub ich fragmenty) i zachodzi konieczność sprawdzenia, czy pochodzi on z miejsca wykroczenia/przestępstwa. Warto podkreślić, że do przeprowadzenia badań wystarczające są nawet niewielkie ilości tkanki roślinnej zabezpieczonej u podejrzanego (np. jedna igła z drzewa iglastego lub fragment drewna wielkości zapałki) oraz materiał z domniemanego źródła pochodzenia (np. pnia pokradzieżowego lub stosu).
Więcej informacji na stronie: www.analizydnadrzew.ukw.edu.pl.