Konferencja o atrybutach kobiecości na UKW

Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych UKW był organizatorem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Kądziel Kołyska Lutnia Łoże. Atrybuty kobiecości na przestrzeni dziejów, która odbyła się w Bydgoszczy w dniach 17-18 września 2013 r.

Udział w konferencji wzięli przedstawiciele wielu polskich i zagranicznych ośrodków naukowych (m.in. PAN, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Gdański, Uniwersytetu Łódzki, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej oraz Uniwersytetu Europejskiego Viadrina w Niemczech i Univerzita J. E. Purkynĕ v Ustí nad Labem)

Główne tematy konferencji:

  • Gender na przestrzeni dziejów
  • Kobieta w przestrzeni prywatnej (żona, matka, córka)
  • Kobieta w przestrzeni publicznej (kobieta aktywna; kobieta i władza)
  • Kobieta w różnych kulturach i społecznościach
  • Kobieta w kulturze i sztuce
  • Kobieta wykluczona społecznie

O idei organizacji konferencji:

Problematyka kobieca zaczęła funkcjonować w historiografii już od schyłku XIX wieku, jednak dopiero ostatnie lata przyniosły znaczny wzrost zainteresowania historią kobiet. Aktualnie zagadnienia dotyczące problematyki kobiecej są jednym z dynamiczniej rozwijających się wątków w naukach społecznych i humanistycznych. Zaowocowało to zarówno nowymi publikacjami jak i sesjami naukowymi. 

Zagadnienia realizowane w ramach badań nad dziejami kobiet zaczęto traktować jako zjawiska tzw. długiego trwania. Wprowadzenie terminu gender pozwoliło na zrozumienie, że rola kobiety nie ograniczała się tylko do roli żony i matki, a jej uzależnienie wynikało przede wszystkim z konstrukcji społeczeństwa, a nie było narzucone przez prawa natury. Ważnym elementem tych badań jest poznanie wzajemnych układów i stosunków między mężczyznami i kobietami na różnych poziomach (rodzina, społeczeństwo, państwo).

Mamy nadzieję, że organizowana przez nas Konferencja będzie okazją do przedstawienia dotychczasowego stanu badań różnych dyscyplin naukowych nad dziejami kobiet, a jej wyniki zostaną zaprezentowane w opracowaniu monograficznym.

Miejsce obrad:

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Budynek Copernicanum, ul. Kopernika 1

Komitet organizacyjny:

  • prof. zw. dr hab. Andrzej Klonder
  • dr Anetta Głowacka-Penczyńska
  • dr Katarzyna Grysińska-Jarmuła
  • dr Monika Opioła-Cegiełka

Kontakt:

Katedra Historii Kultury
Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych, ul. Przemysłowa 34, 85-758 Bydgoszcz
tel.: 52 32 59 200 (Sekretariat);
e-mail: cywilizacjaprowincji@wp.pl