12 września 2013r. w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego odbyła się konferencja pt. „Różni, ale równi” – indywidualna droga do zatrudnienia osób
z niepełnosprawnością”. Głównymi adresatami konferencji byli przedstawiciele powiatowych urzędów pracy, szkół wyższych oraz organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Ponadto w konferencji udział wzięli m. in. Maria Dreszer – Pełnomocnik Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Andrzej Ofczyński – Pełnomocnik Prezydenta Bydgoszczy ds. Osób Niepełnosprawnych.
Konferencję otworzyli: Barbara Imiołczyk z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz dr hab. Roman Lepperta, prof. nadzw, - Prorektor ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia. Prorektor w swoim wystąpieniu przedstawił dotychczasowe działania Uniwersytetu na rzecz osób niepełnosprawnych i zaprezentował zarys planów na przyszłość. Anna Błaszczak – sekretarz Komisji Ekspertów ds. Osób z Niepełnosprawnością przy Rzeczniku Praw Obywatelskich, która przedstawiła najważniejsze wyzwania po ratyfikacji przez Polskę Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych. Następnie Dariusz Gorsk z Fundacji Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo zaprezentował wyniki raportu diagnozując niepubliczne agencje zatrudnienia osób z niepełnosprawnością. Wspominano również o możliwościach i dylematach rozwoju w sektorze pozarządowym w zakresie zatrudnienia osób z niepełnosprawnością.
W drugiej części spotkania odbył się panel dyskusyjny prowadzony przez Magdalenę Wycińską – doradcę zawodowego z Centrum Edukacji i Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych w Bydgoszczy. W debacie brali udział przedstawiciele firm i organizacji zatrudniających osoby niepełnosprawne. Wśród nich był Damian Staniszewski ze Spółdzielni Socjalnej „Kreatywni” w Bydgoszczy, Krystyna Jabłońska z NZOZ „Wita” z Włocławka oraz Agata Potrzebowska z Kujawsko- Pomorskiego Polskiego Związku Głuchych. Poruszono kwestię indywidualnego planu działania, który pozwala między innymi na selekcję pracowników kandydujących na dane stanowisko oraz na lepszy kontakt między pracodawcą a pracownikiem.