Konferencja Ecclesia & Violentia

W dniach 20-22 września 2013 r. odbyła się w Bydgoszczy, zorganizowana przez Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych UKW, międzynarodowa konferencja naukowa „Ecclesia et violentia. Violence against the Church and violence within the Church in the Middle Ages”. W czasie obrad wysłuchano prawie 30 referatów, które wygłosili badacze reprezentujący ośrodki naukowe z 8 krajów europejskich, a także z USA.

Po raz pierwszy w Polsce na konferencji dyskutowano o problemie kulturowo pojmowanego fenomenu przemocy w relacji do średniowiecznego Kościoła, a także wewnątrz struktur tej instytucji. Tematyka konferencji dotyczyła szczególnie aktów przemocy wymierzonych bezpośrednio w instytucje kościelne i kler, siłowej kontestacji praw majątkowych Kościoła, ale także przemocy pomiędzy duchownymi i agresywnej rywalizacji pomiędzy kościołami lokalnymi, ponadto roli przemocy w utrzymywaniu dyscypliny wewnątrz wspólnot duchowieństwa regularnego i świeckiego oraz wielu aspektów tych zjawisk, w tym także religijnej, prawnej czy ideowej interpretacji owych kwestii.

Pierwszego dnia obrad prof. Michel Burger, dziekan School of Liberal Arts na uniwersytecie w Montgomery, USA, wiceprzewodniczący stowarzyszenia “Episcopus” oraz prof. Jacek Maciejewski, dyrektor Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych UKW podpisali list intencyjny o współpracy naukowej między wspomnianym Stowarzyszeniem oraz Instytutem. Obie strony wyraziły w nim wolę organizacji w przyszłości wspólnych konferencji oraz podejmowania wspólnej działalności wydawniczej.