Chrzest i pierwszy rejs statku

Chrzest i pierwszy rejs statku "Kazimierz"

12 października 2013 r. o godz. 11.00 na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy odbędzie się uroczysty chrzest i pierwszy rejs statku KAZIMIERZ - jednostki pływającej pod banderą Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

W uroczystości wezmą udział m.in.: władze województwa kujawsko-pomorskiego, władze Miasta Bydgoszczy, władze Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, członkowie Zespołu doradczego Marszałka ds. Rewitalizacji Dróg Wodnych w województwie kujawsko-pomorskim, uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią, nauczyciele akademiccy i studenci UKW, członkowie Bractwa Bydgoskiego Węzła Wodnego, sympatycy sportów wodnych w Bydgoszczy oraz przedstawiciele lokalnego biznesu.

Historia kutra „Kazimierz”

W listopadzie 2012 r. JM Rektor UKW wystąpił z wnioskiem do Ministerstwa Obrony Narodowej o nieodpłatne przekazanie rzecznego kutra KH-200. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie. W maju 2013 r. statek został  nieodpłatnie przekazany bydgoskiej uczelni saperzy z Dęblina.

Kuter został wyprodukowany w 1977 r. i stanowił wyposażenie 1 Dęblińskiego batalionu mostowo-desantowego. Głównym zadaniem tego typu jednostek było montowanie na rzekach mostów pontonowych. Mogły też służyć do przewożenia żołnierzy desantu. Statek posiada jedną śrubę napędzaną silnikiem wysokoprężnym typu Delfin. Ma 8,4 metra długości i 2,3 metra szerokości. Jego waga wynosi 4 tony. Na pokład może zabrać do 10 osób.

KAZIMIERZ pływać będzie głównie po dolnej Wiśle, Noteci i Brdzie i  będzie wykorzystywany do prowadzenia badań hydrograficznych oraz do zadań dydaktycznych realizowanych na kierunku rewitalizacja dróg wodnych oraz geografia. Zawodowe uprawnienia do prowadzenia jednostki uzyskali dr Michał Habel oraz mgr Dawid Szatten z Katedry Rewitalizacji Dróg Wodnych UKW (stermotorzyści UŻŚ).

KAZIMIERZ –pierwszy statek pod banderą Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w okresie wakacyjnym zmienił się nie od poznania. Kuter został przygotowany do roli statku badawczo-szkoleniowego. Pracownicy Katedry Rewitalizacji Dróg Wodnych tj. Dawid Szatten, Michał Habel i Paweł Twaróg przeprowadzili niezbędne prace malarsko-wykończeniowe oraz nadzorowali sprawy związane z przeglądami technicznymi i BHP. Koszty związane przystosowaniem statku pokrył Dziekan WKFZiT prof. Zygmunt Babiński. Statek został zarejestrowany w Urzędzie Żeglugi Śródlądowej oraz w Polskim Rejestrze Statków. Pozytywnie przeszedł również kontrolę Państwowej Inspekcji Pracy i może być wykorzystany do prac badawczych oraz szkoleniowych.

Obecnie KAZIMIERZ przycumowany jest przy Śluzie Czyżkówko na Kanale Bydgoskim, wcześniej został zwodowany w marinie w Nakle nad Notecią, gdzie przeszedł przegląd techniczny. W sierpniu KAZIMIERZ został odholowany przez statek Wł. ŁOKIETEK z Nakła do Bydgoszczy. Czeka obecnie na uroczysty chrzest i pierwszy rejs. Od połowy października studenci rozpoczną zajęcia z wykorzystaniem statku.