Stypendia dla wybitnych naukowców UKW

Dr inż. Krzysztof Moraczewski oraz dr inż. Magdalena Stepczyńska z Katedry Inżynierii Materiałowej UKW otrzymali stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla młodych, wybitnych naukowców prowadzących wysokiej jakości badania i cieszących się imponującym dorobkiem naukowym.
- Cieszę się, że dzięki przyznawanym co roku stypendiom dla wybitnych młodych naukowców możemy wspierać rozwój karier najlepszych uczonych z młodego pokolenia - mówi prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego. - To nagroda za ich pasję naukową i przekraczanie naukowych granic. Gratuluję wszystkim tegorocznym laureatom tego prestiżowego stypendium!
W VIII edycji konkursu na stypendia dla młodych wybitnych uczonych wpłynęło ponad 500 wniosków. Spośród nich wyłoniono 137 laureatów, którzy zdobyli co najmniej 90 punktów. Tegoroczni stypendyści reprezentują dziedziny nauk humanistycznych, społecznych, nauk o sztuce i twórczości artystycznej, nauk przyrodniczych, technicznych, ścisłych, rolniczych i medycznych.

Dr inż. Krzysztof Moraczewski prowadzi badania związane z modyfikacją warstwy wierzchniej materiałów polimerowych, metalizowaniem materiałów polimerowych, polimerami oraz kompozytami biodegradowalnymi oraz recyklingiem termoplastycznych materiałów polimerowych.

Dr inż. Magdalena Stepczyńska prowadzi badania naukowe w zakresie modyfikowania warstwy wierzchniej materiałów biodegradowalnych m.in. polilaktydu (PLA) głównie za pomocą wyładowań koronowych oraz plazmy niskotemperaturowej, właściwości termicznych tworzyw polimerowych, nanokompozytów, nowych kompozytów o osnowie PLA, które znajdą zastosowanie w materiałach opakowaniowych nowej generacji, a także prace badawcze dotyczące modyfikowania folii z tworzyw sztucznych masowo stosowanych na skalę światową (poliolefin). Tematyka badań obejmuje również sterylizację biodegradowalnych materiałów polimerowych, głównie folii z PLA, bezprądową metalizację materiałów polimerowych, badania naukowe polimerów biodegradowalnych oraz kompozytów polimerowych, w tym nanokompozytów. Prowadzi również badania naukowe dotyczące występowania efektów zanikowych wyładowań koronowych, badania wpływu barwników na wybrane właściwości PLA oraz badania wpływu promieniowania UV na właściwości PLA oraz PLA barwionego.