Polska i Jugosławia po II wojnie - konferencja

Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych UKW, Wydział Filozoficzny Uniwersytetu w Belgradzie oraz Instytut Historii Współczesnej w Belgradzie (Institut za savremenu istoriju - ISI) mają zaszczyt poinformować, iż w dniach 10-11 października 2013 roku odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa „Polska i Jugosławia w stosunkach międzynarodowych po II wojnie światowej”. Miejscem obrad będzie Aula Mikotoksyn UKW przy ul. Chodkiewicza 30 w Bydgoszczy. W konferencji wezmą udział wybitni naukowcy z Polski i Serbii (Uniwersytetów Kazimierza Wielkiego, Warszawskiego, Jagiellońskiego, Wrocławskiego, Gdańskiego, Belgradzkiego i ISI). Szczegółowy plan konferencji znajduje się w załączniku.

Katedra Historii Współczesnej Jugosławii, działająca w ramach Instytutu Historii na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu w Belgradzie jest prowadzona przez prof. Ljubodraga Dimicia, wybitnego serbskiego historyka, legitymującego się najwyższym w Serbii tytułem naukowym „Akademika” przyznawanym przez tamtejszą Akademię Nauk. Profesor jest autorem ponad stu publikacji naukowych, niekwestionowanym autorytetem w sprawach najnowszej historii Jugosławii i Serbii. Koordynuje on też prace serbskiego zespołu realizującego nasz wspólny projekt naukowy.

Instytut Historii Najnowszej w Belgradzie kierowany jest przez prof. Momčilo Pavlovicia. Jego zainteresowania koncentrują się wokół historii Jugosławii i Serbii po II wojnie światowej, historii politycznej Jugosławii, kwestii Kosowa i Metohii w Serbii i Jugosławii. Był (i jest) koordynatorem szeregu naukowych projektów międzynarodowych, a także autorem 10 książek i szeregu artykułów naukowych.

Nasza konferencja została zaszczycona patronatem honorowym Jego Ekscelencji Ambasadora Republiki Serbii w Polsce Radojko Bogojevicia, który będzie uczestniczył, wespół z Rektorem UKW prof. Ostoja-Zagórskim, w uroczystym otwarciu obrad.