O współczesnej polszczyźnie z dowcipem i humorem – spotkanie z prof. Miodkiem

Profesor Jan Miodek odwiedził 28 kwietnia 2008 r. nasz Uniwersytet, była to jego pierwsza wizyta w Bydgoszczy. Profesor opowiadał licznie przybyłym studentom i pracownikom o polszczyźnie po 1989 roku i nowych zjawiskach w języku.

Mówił, że historia języka polskiego jest historią nieustannego napływu słów. Z właściwą sobie swadą i humorem mówił o zapożyczeniach, kalkach językowych i innych zjawiskach we współczesnym języku polskim. Podkreślał, że największy wpływ na nasze zachowania językowe ma rzeczywistość elektroniczna. Profesor Miodek przytaczał liczne przykłady, które weszły nawet do konserwatywnego języka religii:

„W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego enter”; „musicie być full time dla Chrystusa”
Profesor ma dystans do samego siebie, przytoczył jeden z żartów o blondynkach:
„Pyta się jedna blondynka drugiej:
- Mówi się Iran czy Irak?
- Zapytajmy się Miodka – proponuje druga.
- Nie, bo powie że i tak i tak jest poprawnie.”
Mówił, że trzeba unikać skrajności i bycia neofitą językowym, przytaczał barwne przykłady:
[Najki z Samotraki] – Nike z Samotraki, [owoce kajwaj] - kiwi, [kłintet] – zamiast kwintet itp. Spotkanie zakończył apelem o zabieganie o znalezienie „złotego środka”, co było świetną puentą całości.