Konferencja o Kazimierzu Ajdukiewiczu

Zapraszamy na ogólnopolską konferencję naukową Kazimierz Ajdukiewicz: Od Semiotyki do Metafizyki w dniach 17-18 października 2013 r. Organizatorem konferencji jest Instytut Filozofii UKW w Bydgoszczy.

Komitet naukowy:

• dr hab. Dariusz Łukasiewicz – prof. nadzw. - przewodniczący
  • prof. Roger Pouivet – CNRS & Université de Lorraine, Francja
  • prof. Jacek J. Jadacki – Uniwersytet Warszawski
  • prof. Jan Woleński – prof. emerytowany Uniwersytet Jagielloński

Komitet organizacyjny:

• dr hab. Ryszard Mordarski – prof. nadzw. - przewodniczący
  • dr Wojciech Torzewski – UKW
  • ks. dr Sylwester Warzyński - UKW

Założenia programowe konferencji:

12 kwietnia 2013 roku mija 50-ta rocznica śmierci Profesora Kazimierza Ajdukiewicza (1890-1963), jednego z najznakomitszych filozofów i logików polskich XX wieku; wybitnego przedstawiciela Szkoły Lwowsko-Warszawskiej; nadzwyczajnego pedagoga i animatora życia filozoficznego i naukowego; twórcy czasopisma „Studia Logica” oraz stałego współpracownika czasopisma „Erkenntnis”; profesora Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, a po II wojnie światowej profesora i rektora Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, a następnie profesora Uniwersytetu Warszawskiego. Drogę intelektualną Profesora Ajdukiewicza od radykalnego konwencjonalizmu do radykalnego empiryzmu oraz dużą różnorodność podejmowanej problematyki filozoficznej ukazuje najlepiej zbiór jego esejów Język i poznanie cechujący się wyjątkową klarownością i precyzją myślenia. Również prace bardziej popularne, takie jak Zagadnienia i kierunki filozofii, czy wydana pośmiertnie Logika pragmatyczna były dla kolejnych pokoleń polskich filozofów wzorem intelektualnego rygoru i wysokiej kultury myślenia.
Dlatego w 50-tą rocznicę śmierci Profesora Ajdukiewicza chcemy zaprosić do ponownej refleksji nad jego bogatą spuścizną filozoficzną, koncentrując się na głównych obszarach jego zainteresowań naukowych:

• filozofii języka (kryteria spójności syntaktycznej, gramatyka kategorialna, analiza kategorii semantycznych, teoria znaczenia wyrażeń);
  • logiki (klasyfikacja rozumowań, rodzaje uzasadnień, logika pytań, logika pragmatyczna, wykorzystanie logiki w filozofii);
  • epistemologii (źródła i granice poznania, teoria prawdy, rola aparatury pojęciowej w poznaniu, realizm epistemologiczny);
  • filozofii nauki (klasyfikacja nauk, metody naukowe, konwencjonalizm w nauce, wartość nauki);
  • antropologii filozoficznej i etyki (teoria działania, teoria charakteru, teoria wartości);
  • dydaktyce filozofii (propedeutyka filozofii, rola logiki w kształceniu);
  • metafizyce (problem istnienia, teoria substancji, problem uniwersaliów, problem czasu, problem duszy).

Konferencja odbędzie się w „Przystań Bydgoszcz” na Wyspie Młyńskiej przy ul. Tamka 2, 85-102 w Bydgoszczy.