Milion złotych na badania dla Instytutu Psychologii

Instytut Psychologii otrzymał milion złotych na przygotowanie oprogramowania wspomagającego funkcje poznawcze osób starszych cierpiących na choroby otępienne. Jednym z efektów projektu ma być powstanie spółki spin-out.

Celem projektu jest „opracowanie i wdrożenie innowacyjnego narzędzia – oprogramowania w postaci ćwiczeń symulacyjnych z elementami wirtualnej rzeczywistości, wspomagających funkcje poznawcze osób starzejących się prawidłowo i starzejących się patologicznie w przebiegu chorób otępiennych w oparciu o metodę treningu kognitywnego  GRADYS)”. Wykonanie projektu przyczyni się do poprawy jakości życia osób po 60. roku życia poprzez podejmowaną aktywność kognitywną i jej korzystny wpływ na sprawność funkcji poznawczych. Opiera się to na stworzeniu w wirtualnym świecie trudnych sytuacji, z którymi na co dzień mają kontakt osoby starsze, aby w ten sposób mogły uczyć się radzenia sobie z nimi w bezpiecznych warunkach.

- W przypadku uzyskania pozytywnych wyników badań wskazujących na skuteczność opracowanej metody GRADYS, stworzonej w ramach projektu, narzędzie będzie mogło znaleźć praktyczne zastosowanie w pracy z seniorami realizowanej przez instytucje zajmujące się opieką geriatryczną, medyczną (w tym neurologiczną), psychologiczną, rehabilitacyjną oraz będzie mogło być wykorzystywane przez osoby prywatne, zainteresowane usprawnianiem własnych funkcji poznawczych oraz ich opiekunów. Wykorzystanie opracowanego narzędzia w placówkach zajmujących się pracą z seniorami przyczyni się do dostosowania kształtu usług zdrowotnych do uwarunkowań demograficznych i epidemiologicznych oraz możliwości technologicznych – mówi prof. Paweł Izdebski z Instytutu Psychologii UKW.

Będzie to pierwszego tego typu narzędzie w Polsce. Instytut Psychologii planuje, że wyniki projektu zostaną wdrożone za pośrednictwem spółki spin-out założonej przy aktywnym współudziale partnerów i pracowników naukowych zaangażowanych w realizację prac badawczo-rozwojowych. Pracownicy naukowi wniosą do nowotworzonej spółki własność intelektualną wynikającą z wewnętrznych regulaminów ich jednostek macierzystych lub udzielą licencji nowej spółce na korzystanie z własności intelektualnej. Analogicznie, partnerzy konsorcjum, w zależności od indywidualnych  decyzji, albo obejmą udziały tytułem wniesionej własności intelektualnej albo udzielą spółce licencji, niemniej w przypadku partnerów instytucjonalnych, preferowane będzie to pierwsze rozwiązanie. 

Rezultatem badań będzie szczegółowa specyfikacja techniczna i funkcjonalna, przygotowanie raportu z badań marketingowych oraz strategia wdrożenia produktu na rynku, a także opracowanie opinii prawnej i wzorów dokumentów/umów niezbędnych w procesie komercjalizacji.

Grant pochodzi z programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Innowacje Społeczne, wspierającego innowacyjne rozwiązania dotyczące aktualnych problemów społeczno-ekonomicznych kraju. Kwota grantu wynosi 1 025 668,4 zł, projekt jest realizowany od 1 września 2013 do 30 czerwca 2016 roku.