Dzień Niepodległości Węgier w Bydgoszczy

Już w najbliższy poniedziałek,  28 października  na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w  Bydgoszczy  spotkają się sympatycy naszych bratanków Węgrów, by uczcić ich Narodowe Święto Niepodległości.

Począwszy od 1989 roku, 23 października, Węgrzy obchodzą Dzień Republiki (Nemzeti ünnep), który upamiętnia wybuch rewolucji 1956. Rewolucji, w trakcie której Polacy, w tym Bydgoszczanie, wspierali aktywnie ich zryw, choćby poprzez oddawanie krwi.

Chcąc uczcić ten wyjątkowy dla naszych przyjaciół dzień, Bydgoskie Towarzystwo Przyjaciół Węgier wraz z Biblioteką Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zaprasza do wzięcia udziału w okolicznościowej sesji naukowej „Polacy i Węgrzy w ostatnich stuleciach” oraz zwiedzenia wystawy „1000 lat wspólnej historii Polaków i Węgier”.

Obchody rozpoczną się 28 października o godz. 17.00 w pracowni „Pamięć Bydgoszczan” w Bibliotece UKW (I piętro). W trakcie sesji głos zabiorą:

• Konsul Honorowy Węgier w Bydgoszczy, mgr Marek Pietrzak (Węgier z urodzenia, bydgoszczanin z wyboru – Józef Szügyi Trajtler – człowiek, który uratował bydgoską kolej),
  • prof. dr hab. Dariusz Markowski (Rola i znaczenie panoram w sztuce polskiej i węgierskiej końca XIX i początku XX wieku),
  • mgr Marcin Kabziński (Droga wiodła przez Węgry. Granica polsko – węgierska w 1939 roku),
  • mgr inż. Eryk Bazylczuk (Węgry 1956. Wspomnienia własne),
  • red. Hanna Sowińska (Jak bydgoszczanie pomagali Węgrom).

Zapraszamy!