Jana Bierszadskaja już w Polsce

Studia, akademik i specjalne stypendium dla studentki z Kazachstanu - na UKW witamy kolejną studentkę z polskimi korzeniami.

Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego każdego roku stara się o umożliwienie studiowania w Polsce naszym rodakom mieszkającym na terenach byłego Związku Radzieckiego. Pomoc polega na zapewnieniu bezpłatnego studiowania, możliwości mieszkania w czasie studiów także bez ponoszenia opłat oraz fundowaniu specjalnego stypendium pozostającego do dyspozycji studenta. W tym roku studentką Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy została Jana Bierszadskaja z Kazachstanu. Babcia Jany była Polką, a język polski jest nadal tym, o znajomość którego dba cała rodzina. W obecności Prorektora ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia, profesora Romana Lepperta, Jacka Kurkusa - prezesa zarządu Belmy S.A. Sp. z o.o., przedstawicieli Stowarzyszenia Absolwentów UKW oraz samej studentki została podpisana oficjalna umowa, na mocy której Jana podjęła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna. Jacek Kurkus ufundował specjalne stypendium, jakie co miesiąc otrzymywać będzie studentka z Kazachstanu.

Jana Bierszadskaja już zaprzyjaźniła się z koleżankami i kolegami z roku. Jak mówi: W Kazachstanie nie lubi się Europejczyków. Tutaj w Bydgoszczy jest zupełnie inaczej. Otaczają mnie sami dobrzy ludzie i mają dobre serca. Moje nowe koleżanki opiekują się mną i dzięki nim nie mam żadnego problemu, żeby odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości. Teraz muszę skupić się na szlifowaniu języka i nauce.