Na UKW obchodzono  Dzień Niepodległości Węgier

Na UKW obchodzono Dzień Niepodległości Węgier

28 października 2013 r. na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w  Bydgoszczy  spotkali się sympatycy naszych bratanków Węgrów, by uczcić ich Narodowe Święto Niepodległości.

Węgrzy od 1986 roku dzień 23 października obchodzą Dzień Republiki (Nemzeti ünnep), który upamiętnia wybuch rewolucji 1956.

Z tej okazji Bydgoskie Towarzystwo Przyjaciół Węgier wraz z Biblioteką Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zorganizowali sesję naukową „Polacy i Węgrzy w ostatnich stuleciach” oraz wystawę „1000 lat wspólnej historii Polaków i Węgier”.

W trakcie sesji głos zabrali Konsul Honorowy Węgier w Bydgoszczy, mgr Marek Pietrzak (Węgier z urodzenia, bydgoszczanin z wyboru – Józef Szügyi Trajtler – człowiek, który uratował bydgoską kolej), prof. dr hab. Dariusz Markowski (Rola i znaczenie panoram w sztuce polskiej i węgierskiej końca XIX i początku XX wieku), mgr Marcin Kabziński (Droga wiodła przez Węgry. Granica polsko – węgierska w 1939 roku), mgr inż. Eryk Bazylczuk (Węgry 1956. Wspomnienia własne), red. Hanna Sowińska (Jak bydgoszczanie pomagali Węgrom).

Więcej zdjęć w galerii.