Pałuki na UKW - ostatni dzień wystawy

Zapraszamy do zwiedzania wystawy plenerowej „Pałuki” w dniach 5-15 listopada 2013 r. Wystawa będzie prezentowana w kampusie głównym UKW przy ul. J. K. Chodkiewicza 30, (przy wejściu głównym).

Prezentowana wystawa ma na celu szkicowe zilustrowanie wątków odwołujących się do kultury ludowej regionu. Zaprezentowano kilka wybranych tematów związanych z Pałukami i miejscową kulturą ludową., m.in. : Zagroda – budownictwo świeckie; Pałace i dwory ziemiańskie; Młyny wiatrowe; Architektura sakralna; Legendy; Dawne rzemiosło; Strój pałucki; Zdobnictwo wnętrz; Rzeźba; Ks. Jakub Wujek; Wągrowiecka Kolekcja Biblijna.

Przedstawione na niej eksponaty pochodzą ze zbiorów Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kcyni, Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie i Muzeum Regionalnego w Wągrowcu. Wzbogaciły ją współczesne fotografie pałuckich fotografów.

Wystawa „Pałuki” stanowi jeden z elementów projektu realizowanego przez Urząd Miejski w Wągrowcu, Miejski Dom Kultury w Wągrowcu i Muzeum Regionalne w Wągrowcu, pt.  „Pałuki – nowoczesna formuła interpretacji dziedzictwa kulturowego w działaniach i wydarzeniach kulturalnych promujących miasto Wągrowiec”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

W ramach projektu zrealizowano dotąd szereg imprez promujących region Pałuk oraz Wągrowiec, m. in. w miastach partnerskich Le Plessis Trevise (Francja) oraz Gyula (Węgry) oraz w Wągrowcu (spektakl „Księga z Pałuk” oraz otwarcie wystawy „Pałuki” na wągrowieckim rynku. Zostały także wydane foldery informacyjne o regionie (w wersjach językowych: polskiej, francuskiej, niemieckiej, węgierskiej) oraz album „Małe kompendium wiedzy o Pałukach” (w wersjach językowych: polskiej, niemieckiej i angielskiej).

Region historyczno-etnograficzny o nazwie Pałuki położony jest w północnej części Wielkopolski. Od średniowiecza, do czasów nowożytnych obszar Pałuk wchodził w całości w skład powiatu kcyńskiego. Po rozbiorach Polski dawna spójność administracyjna regionu uległa rozbiciu i podziałowi na kilka odrębnych powiatów.

Regionalne tradycje związane z Pałukami zostały przywołane przez XIX-wiecznych badaczy, którzy zwrócili uwagę na wiele ciekawych elementów miejscowej kultury ludowej. Pracę związaną z opisywaniem reliktów miejscowej kultury i kształtowaniem folkloru podjęli badacze i twórcy w XX wieku. Wśród najprężniej działających ośrodków kultywujących pałuckie tradycje warto wymienić chociażby Kcynię, Szubin, Wągrowiec i Żnin.

Dziś artefakty dawnej pałuckiej kultury odnaleźć można głównie w zbiorach muzeów i instytucji kultury. Pomimo, iż region od ponad dwóch stuleci podzielony jest pomiędzy kilka powiatów, a obecnie przecina Pałuki granica województw, to nadal jest to kraina o wspólnej przeszłości.

W tym kontekście na uwagę zasługują twórcy ludowi i zespoły folklorystyczne, które kultywują lokalne tradycje. Są wśród nich osoby zajmujące się rzeźbiarstwem, plecionkarstwem, zdobnictwem, czy też haftem. Nieodłącznym elementem dawnej kultury ludowej były muzyka i taniec. Dziś działa na Pałukach kilka zespołów folklorystycznych.