Obrady Konwentu UKW

Konwent Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, w kadencji 2012 – 2016 spotkał się 6 listopada w Centrum Edukacji Kultury Fizycznej i Sportu. Ciało konsultacyjno-doradcze naszej Uczelni złożone z przedstawicieli władz samorządowych i biznesu ma przede wszystkim wpłynąć na owocną współpracę UKW z lokalnym otoczeniem.

Do Konwentu UKW zostały zaproszone najważniejsze osoby w naszym regionie – marszałek województwa Piotr Całbecki, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski,przedstawiciele Rady Miasta i Sejmiku Wojewódzkiego, a także przedstawiciele kluczowych firm oraz stowarzyszeń pracodawców i przedsiębiorców w naszym regionie. Pierwsze spotkanie zostało poświęcone prezentacji kierunków rozwoju naszego Uniwersytetu i określeniu najważniejszych kierunków działania Konwentu.

- Mam nadzieję, że powołanie Konwentu UKW przyczyni się do zacieśnienia współpracy pomiędzy Uniwersytetem, a jego szeroko rozumianym otoczeniem samorządowym, gospodarczym, biznesowym i społecznym, a także pomoże wytyczyć kierunki rozwoju uczelni i promowania jej w regionie i kraju – powiedział Rektor UKW, prof. Janusz Ostoja-Zagórski.

Nasza Uczelnia została doceniona za tworzenie oferty dydaktycznej dopasowanej do potrzeb rynku poprzez otwarcie takich kierunków jak rewitalizacja dróg wodnych oraz humanistyka drugiej generacji, uczestnictwo w projekcie voucher badawczy, działania na rzecz scentralizowania kampusu w jednej części miasta. Uczestnicy Konwentu zwracali też uwagę na ciągłą pracę nad rozwojem studiów humanistycznych, których absolwenci mają tworzyć w firmach zajmujących się m.in. nowoczesnymi technologiami tzw. interdyscyplinarne zespoły pracujące nad wewnętrzną komunikacją. Ważnym aspektem jest też kładzenie nacisku na współpracę UKW otoczeniem biznesowym oraz małymi i średnimi przedsiębiorstwami poprzez realizowanie badań, tworzenie nowych produktów czy świadczenie usług. Przykładem takiego działania są ekspertyzy dotyczące kradzieży drzewa, opracowywanie materiałów z tworzywa polimerowego czy zajęcia terapeutyczne z wykorzystaniem muzyki skierowane do dużych korporacji. W realizowaniu tych działań ważny jest fakt zapisania potrzeb UKW w kontrakcie terytorialnym.

Skład konwentu UKW

1. prof. dr hab. Janusz Ostoja-Zagórski - Przewodniczący
  2. prof. dr hab. Sławomir Kaczmarek – Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą
  3. dr hab. Piotr Malinowski, prof. nadzw. – Prorektor ds. Finansów i Rozwoju
  4. mgr Arkadiusz Słowiński – Kanclerz UKW
  5. Ewa Mes – Wojewoda Kujawsko-Pomorski
  6. Piotr Całbecki – Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego
  7. Dorota Jakuta – Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego
  8. Rafał Bruski – Prezydent Miasta Bydgoszczy
  9. Leszek Walczak – Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”
  10. Ryszard Kowalik – Prezes Kujawsko-Pomorskiego Okręgu ZNP
  11. Mirosław Ślachciak – Prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Pracodawców i Przedsiębiorców
  12. Roman Rogalski – Nadwiślański Związek Pracodawców Lewiatan
  13. Stanisław Sobczyk – Dyrektor Lafarge
  14. Krzysztof Matela – Business Centre Club, kanclerz Loży Bydgoskiej
  15. Tomasz Zaboklicki – Prezes PESA
  16. Janusz Borkowski - Kujawska Fabryka Maszyn Roliczych „Krukowiak”
  17. Katarzyna Meger – Prezes Bydgoskiego Klastra Przemysłowego
  18. Jacek Kurkus – Belma Accessories Systems
  19. Władysław Grott – Alcatel – Lucent
  20. Dariusz Baran – Wiceprezes Atos IT Services sp. z o.o.
  21. dr Józef Sadkiewicz - Prezes Zarządu Zakładu Badawczego Przemysłu Piekarskiego Sp.z o.o.
  22. Półgrabski Andrzej – Prezes Bydgoskiego Parku Przemysłowo Technologicznego
  23. Dariusz Sokólski- Prezes Zarządu Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A.
  24. Marek Kuczyniecki – Prezes Zarządu Komunalnego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej
  25. Krzysztof Jurek – Prezes LOGON S.A.
  26. płk dr n. med. Krzysztof Kasprzak – Komendant 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej
  27. dr n. med. Zbigniew Pawłowicz – Dyrektor Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka
  28. Dariusz Skrzypiński- Dyrektor Centrum Bankowości Korporacyjnej BZ WBK
  29. Maciej Figas - Dyrektor Opery Nova