UKW wyróżnione przez Prezydenta RP

Prezydent Bronisław Komorowski podziękował za organizację wydarzeń związanych z obchodami 150. rocznicy Powstania Styczniowego. 11 listopada 2013 r. w Pałacu Prezydenckim został rozstrzygnięty ogólnopolski konkurs na najlepsze obchody rocznicy Powstania z 1863 r. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Gmina w Książkach otrzymali wyróżnienie za przeprowadzenie konkursu historycznego „Udział mieszkańców obecnego województwa kujawsko-pomorskiego w powstaniu styczniowym 1863-1864".

Podczas uroczystości Bronisław Komorowski podkreślił jak ważne jest obchodzenie rocznic wydarzeń historycznych: Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy poczuli potrzebę serca, aby pamiętać nie tylko o tym, co wydarzyło się blisko naszych czasów, ale również o tych wielkich wydarzeniach, które kształtowały poglądy, myśli emocje, pokolenia naszych dziadów, pradziadów – mówił prezydent. - Dobrze, abyśmy pamiętali o tym, co inspirowało tamto zwycięskie pokolenie z 1918 roku. Wiemy, że to była w znacznej mierze tradycja Powstania Styczniowego, tragicznego powstania. Ten wysiłek nie poszedł na marne, odłożył się w działaniach następnych pokoleń i zaowocował i 1918 rokiem, i rokiem 1989 – zaznaczył Bronisław Komorowski.

Organizacja konkursu przez UKW i Gminę Książki stała się okazją do przypomnienia o tej ważnej rocznicy z historii Polski. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych województwa kujawsko-pomorskiego. Patronat nad nim objęła Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas.

Na konkurs wpłynęło 25 prac, celem konkursu było dokonanie przez młode pokolenie retrospekcji Powstania Styczniowego (1863-1864) z perspektywy 150-lecia. Dzięki przeprowadzeniu konkursu udało się zainteresować młodzież udziałem w Powstaniu Styczniowym osób zamieszkujących bądź pochodzących z terenów aktualnego województwa kujawsko-pomorskiego. Dzięki konkursowi udało się udokumentować fragmenty bliżej nieznanej historii, która nie doczekałaby się prawdopodobnie opisu. Przedsięwzięcie służyło wzmocnieniu poczucia lokalnej i regionalnej tożsamości i kształtowaniu postaw patriotycznych.

Więcej o uroczystości na stronie www.prezydent.pl.