Konkurs - Barokowe impresje

UKW wspólnie z Filharmonią Pomorską przygotował dla Was konkurs z zaproszeniami na koncert Orkiestry Symfonicznej – Barokowe impresje - 27 listopada 2013.

Możecie je wygrać w konkursie, wystarczy wysłać do nas e-maila: promocja@ukw.edu.pl w tytule wpisując: Barokowe impresje do poniedziałku 25.11., (z podaniem imienia, nazwiska, numeru telefonu, kierunku studiów) oraz krótkim opisem swojego kierunku studiów. Liczymy na Waszą kreatywność, najlepsze odpowiedzi nagrodzimy podwójnymi zaproszeniami.

Odbiór wejściówek w Dziale Promocji UKW (ul. J. K. Chodkiewicza 30, p. 1) w dniach 26-27 listopada 2013 r. w godz. 8.00-15.00.

Informacje o koncercie na stronie: www. filharmonia.bydgoszcz.pl

Bydgoskie impresje, 27 listopada 2013, środa, godz. 19.00

Wystąpią:

• Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
  • Jan Miłosz Zarzycki, dyrygent
  • José Adolfo Alejo, altówka(Meksyk)

W programie:

• Telemann -Fantazja „Don Kichot”
  • Telemann -Koncert na altówkę i orkiestrę smyczkową
  • Czyż - Canzona di barocco
  • Grieg - Suita w dawnym stylu "Z czasów Holberga"

Koncert kameralistów poprowadzi Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Absolwent Marka Pijarowskiego studia dyrygenckie uzupełniał w Wiedniu i Berlinie, gdzie miał okazję poznać sztukę dyrygencką takich mistrzów batuty, jak S. Ozawa, K. Masur, C. Abbado. Jest również absolwentem Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach – jako skrzypek jest laureatem licznych konkursów muzycznych.  Solista koncertu José Adolfo Alejo Solis urodził się w Cuernavaca  w Meksyku. Był wybitnym studentem New York University (w klasach skrzypiec i altówki). Meksykański wirtuoz sam mówił o sobie: „Jestem poświęcony muzyce kameralnej” i zgłębiał tajniki  musique de chambre,  współpracując ze znakomitymi zespołami, jak m.in.:  Borromeo String Quartet, Pacifica Quartet, Juilliard Quartet, zaś rozwinął intensywną działalność w kameralistyce u boku takich sław, jak Rita Porfirian, Gwendolyn Masin, Emanuel Salvador, Anton Miller, Edward Arron czy Roberta Trainini.

W tym koncercie usłyszymy  utwory wybitnego twórcy muzyki niemieckiego baroku  Georga Philippa Telemanna (1681-1767). Kompozytor piastował wiele stanowisk, w tym muzyka nadwornego i kapelmistrza na dworze Promnitzów w Żarach i Pszczynie, stąd w latach 1704 -1707 był w miesiącach letnich częstym gościem w Pszczynie. Jak pisze w swojej autobiografii,  w Pszczynie i Krakowie poznał muzykę polską w całym jej pięknie.. U współczesnych zyskał uznanie nie tylko jako jeden z największych kompozytorów (zdaniem niektórych przyćmiewający sławą nawet Jana Sebastiana Bacha), lecz także jako organista i kapelmistrz. Jest uważany za najbardziej płodnego kompozytora wszystkich czasów, pozostawił ogromne liczbowo dzieło: kilkaset uwertur, koncerty, około 1000 suit orkiestrowych, opery, msze, pasje, oratoria klawesynowe, sonaty, fantazje i fugi. Np. sonaty skrzypcowe i suita Partie polonaise nawiązują do polskich tańców, którymi Telemann zetknął się podczas pobytu w Żarach a także na Śląsku w Pszczynie oraz w Krakowie. Ponadto zabrzmi Canzona di barocco, polskiego kompozytora Henryka Czyża (1923 – 2003). Utwór nie tylko brzmieniem, ale i samą nazwą nawiązuje do epoki baroku. "Staram się tutaj kroczyć śladami dawnych mistrzów, co nie jest wbrew pozorom ani takie łatwe, ani ogólnie dostępne" - mówił o utworze sam kompozytor. Na zakończenie koncertu kameraliści zagrają Suitę „Z czasów Holberga” Edwarda Griega (1843-1907). Utwór ten stylizowany jest na suitę barokową z elementami rokoko i tchnie w klasyczne formy ducha romantycznej poezji.

Zapraszamy!