Piaskowe kompozycje w Bibliotece UKW

Zapraszamy na kolejną wystawę w galerii wystawienniczej Biblioteki Głównej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. 10 grudnia o godz. 18 odbędzie się wernisaż wystawy fotografii prof. Cezarego Tomy „Piaskowe kompozycje”.

Piasek jest na pozór zwykłą skałą osadową, po której spacerujemy nad morzem i która może też służyć zabawie. Prof. Cezary Toma, który od października br. pracuje w Instytucie Biologii Środowiska, dostrzegł w nim jednak coś więcej i uczynił z niego obiekt swoich fotografii. - Przemierzając plażę, zauważyłem odsłonięte przez fale morskie, plastyczne obrazy utworzone z warstw piasku o niejednolitej barwie. Jak to się stało, że dostrzegłem piaskowe kompozycje? Dokładnie nie wiem, było to jednak zdarzenie istotne. I dlatego chciałbym podzielić się doświadczeniami procesu percepcji piasku – mówi prof. Cezary Toma.

Prof. Toma fotografią artystyczną zajmuje się już od ćwierćwiecza, skupiając się przede wszystkim na strukturach przyrodniczych. Poprzez obrazy uzyskane w nietypowym kadrowaniu, artysta wyraża siebie, ale fotografia jest dla Niego formą medytacji nad pięknem natury, poczuciem więzi z matką Ziemią. Wystawa w Bibliotece UKW skupia się na ukazaniu piękna piasku z nadbałtyckich plaż, przedstawionego w naturalnej formie będącej efektem działania wiatru i fal.

Uniwersyteckie Centrum Kultury i Mediów zaprasza na wernisaż w tej wystawy i spotkanie z prof. Tomą we wtorek, 10 grudnia o godz. 18 do galerii wystawienniczej Biblioteki Głównej UKW przy ul. Szymanowskiego 3 (I piętro). Wstęp wolny.