Wyróżnienie dla prof. Babińskiego od moskiewskiego uniwersytetu

Dziekan Wydziału Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki, prof. Zygmunt Babiński został wyróżniony dyplomem „Poczetnyj diplom” przez Państwowy Uniwersytet im. M.W. Łomonosowa.

22 listopada 2013 roku, geografia rosyjska obchodziła Jubileusz 150-lecia utworzenia tego akademickiego kierunku w Moskwie i 75-lecie Wydziału Geograficznego, Państwowego Uniwersytetu im. M.W. Łomonosowa. Na zaproszenie Dziekana Wydziału Geograficznego, Akademika prof. Nikołaja S. Kasimowa, w Jubileuszu wziął udział Dziekan Wydziału Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, geograf, prof. dr hab. Zygmunt Babiński. Podczas obchodów Jubileuszu (ponad 600 uczestników), wręczono Mu „Poczetnyj diplom” (zał.) Dyplom Honorowy za zasługi w rozwoju polsko-rosyjskiej współpracy w dziedzinie nauk geograficznych, w tym głównie w zakresie procesów korytowych rzek (były tylko dwa wyróżnienia).

Współpraca ta ma swój początek w Jego udziale w 1987 roku w 2,5-miesięcznym kursie UNESCO w Moskwie i Leningradzie (Sankt Petersburgu) i trwa nieprzerwanie do dziś. Polega ona m.in. na druku licznych, wspólnych prac naukowych w Polsce i Rosji; organizacji trójstronnych polsko-ukraińsko-rosyjskich konferencji (co dwa lata), w 2002 roku w Bydgoszczy, 2004 w Łazach, 2006 we Lwowie, 2008 w Moskwie, 2010 w Bydgoszczy, 2012 w Kijowie i planowana w 2014 roku w Ufie w Rosji; udziale w corocznych Sympozjach w ramach Międzyuczelnianego Związku Naukowo-Koordynacyjnego w Problemie Erozji, Procesów Korytowych i Ujść Rzecznych (МЕЖВУЗОВСКИЙ НАУЧНО - КООРДИНАЦИОННЫЙ СОВЕТ ПО ПРОБЛЕМЕ ЭРОЗИОННЫХ, РУСЛОВЫХ И УСТЬЕВЫХ ПРОЦЕССОВ), którego Członek Prezydium od 12.10.2010 roku jest prof. Z. Babiński. Należy dodać, że już wcześniej, bo w 2005 roku, prof. Z. Babiński otrzymał Dyplom za aktywny udział w pracach, z okazji 20-lecia istnienia Międzyuczelnianego Związku Naukowo-Koordynacyjnego w Problemie Erozji, Procesów Korytowych i Ujść Rzecznych.