W Bibliotece UKW o wolontariacie

W Bibliotece UKW o wolontariacie

Za nami Gala Regionalna Programu „PROJEKTOR-wolontariat studencki” w Bydgoszczy i Toruniu. Wolontariusze z największych miast naszego województwa świętowali aż dwa dni, dzięki wspólnej inicjatywie podjętej przez koordynatorki oraz wolontariuszy z Bydgoszczy i Torunia na przekór waśniom pomiędzy tymi miastami.

10 stycznia w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy odbyło się sympozjum naukowo-szkoleniowe pod hasłem „Wolontariat – czas bezcenny czy stracony?”. Wydarzenie było adresowane do studentów, nauczycieli, animatorów kultury, działaczy społecznych oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. Celem spotkania było podjęcie refleksji nad korzyściami płynącymi z działalności wolontariackiej w różnym wieku. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele władz uczelnianych: Rektor UKW prof. dr hab. Janusz Ostoja – Zagórski oraz Prorektor prof. Mariusz Zawodniak, a także prezes Fundacji Rozwoju Wolontariatu, Zdzisław Hofman.

Pierwsza część sympozjum miała charakter wykładowy. Na początek uczestnicy wysłuchali wykładu dr-a Przemysława Grzybowskiego, który opowiedział o wolontariuszach z czerwonymi nosami, czyli doktorach klaunach. To ochotnicy, którzy niosą radość w miejscach, w których śmiechu się nie spodziewamy – m.in. w hospicjach, szpitalach, domach dziecka, szpitalach psychiatrycznych. Przekraczają oni często swoje osobiste granice, by w miejscach najmniej oczywistych zawalczyć o godność ludzką. Po wykładzie odbyła się krótka dyskusja moderowana przez Zdzisława Hofmana.

Podczas kolejnych wystąpień uczestnicy sympozjum mieli okazję dowiedzieć się, na czym polega wolontariat oparty o wiedzę i kompetencje w programie „PROJEKTOR-wolontariat studencki”. Te kwestie zaprezentowała Regionalna Koordynatorka Programu w Toruniu, Paulina Pamuła. Natomiast toruńska wolontariuszka, Alicja Kamyszek opowiedziała o projektach w ramach „Akcji Afganistan – kredki zamiast karabinów”, podczas której studenci-wolontariusze zafascynowali uczniów ciekawą, wielowiekową kulturą afgańską, a także wspólnie z dziećmi zebrali materiały szkolne, które następnie przesłano do uczniów ze szkół pod Kabulem. Uczestnicy sympozjum mieli okazję posłuchać również wystąpienia Kamili Mazur i Agnieszki Anielskiej nt. wolontariatu pracowniczego w firmie NEUCA, który opiera się na działaniach promujących zdrowy tryb życia wśród różnych grup społecznych.

Pierwszą część sympozjum zakończyła wystąpieniem energiczna wolontariuszka Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Renata Repińska, która opowiedziała o działaniach wolontariuszy-seniorów z Bydgoszczy.

Druga część sympozjum, sesja posterowa, była okazją do wymiany myśli i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami i wolontariuszami różnych organizacji związanych z wolontariatem. Był to również znakomity czas na rozmowy w kuluarach i zawieranie nowych, cennych znajomości. Sesja posterowa umożliwiła uczestnikom sympozjum poznanie oferty wolontariatu różnych organizacji. Swoje stoiska przygotowała Akademia Przyszlości, Fundacja DKMS, Fundacja dr Clown, Fundacja Greenpeace, Polska Akademia Dzieci oraz Wolontariusze III wieku. Nie zabrakło oczywiście toruńskich i bydgoskich wolontariuszy programu „PROJEKTOR-wolontariat studencki”. Dodatkowo na ogromnym materiale wyłożonym w holu uczestnicy sympozjum mogli w formie pisemnej odnieść się do tematu sympozjum „Wolontariat – czas bezcenny czy czas stracony?”.
Sympozjum zakończyła część warsztatowa. Wśród pięciu propozycji warsztatowych znalazły się: warsztaty origami, terapia śmiechem, ABC zabaw z chustą animacyjną Klanzy, warsztaty z kryptografii oraz „warsztaty o warsztatach”, czyli podstawy organizowania i prowadzenia ciekawych zajęć. Sympozjum zakończyliśmy rozdaniem certyfikatów oraz wspólnym zdjęciem toruńskich i bydgoskich wolontariuszy PROJEKTORA.

Pomysłodawczyniami i organizatorkami obu wydarzeń były Regionalne Koordynatorki Programu w Bydgoszczy i Toruniu: Nina Woderska oraz Paulina Pamuła.

Zobacz galerię zdjęć z tego sympozjum.