Przyznano statuetkę Rosa Universitatis

Jednym z symboli Bydgoszczy jest róża, która wiążę się z miłością, pięknem, oddaniem czy też męstwem. Róża stała się też głównym motywem nagrody przyznawanej przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego dla wybitnych bydgoszczan.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego jest ważnym elementem miasta i opiniotwórczym ośrodkiem napędzającym wiele działań społecznych, kulturowych i sportowych w naszym mieście. Dla podkreślenia więzi Uczelni i Bydgoszczy, nasz Uniwersytet przyznaje od 2013 roku statuetki Rosa Universitatis, które trafiają do rąk osób, które w wyjątkowy sposób promują Bydgoszcz, ale są także znaczące dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Nie bez powodu na główny motyw tej nagrody została wybrana róża, bo jest ona symbolem Bydgoszczy, którym może poszczycić się tylko nasze miasto. Róża znajduje się na obrazie Matki Boskiej z Różą w bydgoskiej Katedrze, a od 2013 roku – jest także widoczna na statuetkach przyznawanych przez UKW.

Pierwsze statuetki Rosa Universitatis rektor UKW, prof. Janusz Ostoja-Zagórski wręczył prof. Markowi Haratowi, kierownikowi kliniki neurochirurgii Wojskiego Szpitala Klinicznego, Tomaszowi Zaboklickiemu, prezesowi bydgoskiej Pesy oraz Mirosławowi Ślachciakowi, prezesowi Kujawsko-Pomorskiego Związku Pracodawców i Przedsiębiorców.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego łączą z Operą Nova życzliwe relacje. W imię dobrej współpracy i w uznaniu za zasługi dla Uniwersytetu i Bydgoszczy Rektor przyznał Dyrektorowi Opery Nova Maciejowi Figasowi wyróżnienie Rosa Universitatis. Kryształowa róża to wyróżnienie okolicznościowe ściśle związane z Różanym Balem Uniwersyteckim, który odbył się w minioną sobotę