Krok w przyszłość doktorantów UKW

Czworo doktorantów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zostało laureatami programu „Krok w przyszłość – stypendia dla doktorantów V edycja”, realizowanegp przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotra Całbeckiego.

„Krok w przyszłość” to program dedykowany młodym naukowcom, którzy realizują swoje projekty we współpracy z przedsiębiorcami. Efekt tych prac ma przynieść korzyści dla całego regionu, dlatego włączono do niego największej uczelnie województwa kujawsko-pomorskiego, w tym UKW. „Krok w przyszłość” jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Czym zajmują się nasi stypendyści?

Lidia Mosińska z Instytutu Fizyki UKW została doceniona za projekt „Badanie właściwości warstw diamentowych otrzymanych metodą chemicznego osadzania z fazy gazowej pod kątem zastosowań w elektrochemii”. Opiera się on na badaniach właściwości niedomieszkowanych warstw diamentowych, zwłaszcza w odniesieniu do ich zastosowań w elektrochemii.

Paweł Popielarski, również z Instytutu Fizyki, realizuje projekt „Właściwości optyczne i elektryczne cienkich warstw organicznych i nieorganicznych wykorzystywanych w strukturach OLED”. Celem tej pracy jest zbadanie defektów z głębokimi poziomami istniejącymi w badanych warstwach organicznych wchodzących w skład struktur fotowoltaicznych i detektorów opartych o te warstwy oraz określenie ich parametrów metodami spektroskopii admitancyjnej i fotoadmitancyjnej, a także ich wpływu na mechanizm transportu nośników. Oba te projekty są realizowane w ramach współpracy z firmami: Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy - sp. z o.o. oraz B&B STAL.

Kolejnym nagrodzonym jest Łukasz Kubera z Zakładu Mikrobiologii Instytutu Biologii Eksperymentalnej UKW, który realizuje projekt „Charakterystyka bakterii bentosowych i ich udział w rozkładzie materii organicznej jezior o różnej trofii Parku Narodowego Bory Tucholskie”. Prace te opierają się na badaniu mikrobiologicznych osadów dennych prawnie chronionych jezior, znajdujących się właśnie na terenie Borów Tucholskich.

Bartosz Paprocki z Instytutu Mechaniki i Informatyki Stosowanej został doceniony za projekt "Analiza efektywnoœci transmisji w komórkach i sieciach neuronowych metodami teorii informacji". Celem tych badań jest oszacowanie zdolnoœci komórek neuronowych do komunikowania informacji między sobš i z otoczeniem oraz analiza efektów synergii wpółpracujšcych grup neuronów tworzšcych struktury sieci.

Wszystkim naszym stypendostom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych!