Kocham recykling z UKW

Zapraszamy 14 lutego w Walentynki do udziału w akcji "Kocham recykling", której głównym partnerem w Bydgoszczy jest  Europejska Platforma Recyklingu.

To już kolejna odsłona EkoWalentynek, w które zaangażowanych jest 70 miast w Polsce. W ramach akcji mieszkańcy będą zamieniać stare i zużyte baterie na lizaki- czerwone serca. W Bydgoszczy akcja będzie prowadzona w godzinach  10.00 do 19.00 przez Wolontariuszy programu PROJEKTOR-wolontariat studencki. Zużyte baterie można wrzucać do pojemników w dwóch miejscach:

• w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (hol na parterze – zbiórka rusza już 13 lutego),
  • w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. A. Jurasza w Bydgoszczy (obok Działu Organizacji i Nadzoru).

- Zbieramy zużyte baterie i obdarowywujemy lizakami serduszkami. Prosta akcja ale fajna. W zeszłym roku uzbieraluśmy 45 kg. bateriii teraz idziemy na rekord – wyjaśnia koordynatorka akcji w Bydgoszczy, Nina Woderska.

W ostatnim roku w Polsce wprowadzono na rynek ok. 400 mln sztuk baterii - czyli ok. 10 tys ton. Zużyte baterie z uwagi na swój skład chemiczny, m.in. zawartość metali ciężkich typu: ołów, czy rtęć mogą być odpadami niebezpiecznymi. Zużyte baterie powinny być zatem segregowane i utylizowane w specjalnych instalacjach. Zgodnie z prawem krajowym i Unii Europejskiej Polska ma obowiązek zebrać selektywnie w 2014 roku 35% baterii z rynku (ok. 3. 500 ton)!

Pomysłodawcą i ogólnopolskim koordynatorem EkoWalentynek jest podróżnik i ekolog Dominik Dobrowolski (www.cycling-recycling.eu). Bydgoską edycję EkoWalentynek koordynuje Nina Woderska (Regionalny Koordynator Programu PROJEKTOR-wolontariat studencki, tel: 667 313 012, mail: n.woderska@projektor.org.pl). Dodatkowe informacje o akcji oraz wykaz miejsc zbiórki baterii na stronach: www.erppolska.plwww.projektor.ukw.edu.pl