Nominacja profesorska dla Małgorzaty Święcickiej

Nominacja profesorska dla Małgorzaty Święcickiej

12 listopada 2013 roku dr hab. Małgorzata Święcicka otrzymała tytuł profesora nauk humanistycznych. 4 lutego 2014 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski wręczył jej nominację profesorską. 

Pani Profesor jest wybitną specjalistką w zakresie socjolingwistyki i stylistyki języka polskiego.

Zainteresowania zagadnieniami językowymi Pani prof. dr hab. Małgorzaty Święcickiej zaczęły kształtować się w klasie o profilu humanistycznym w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Po ukończeniu liceum rozpoczęła studia polonistyczne na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1982 roku uzyskała dyplom ukończenia studiów z wyróżnieniem na podstawie pracy magisterskiej, napisanej pod kierunkiem profesor Moniki Gruchmanowej, nt. Słownictwo i frazeologia środowiska rzemieślniczego w Poznaniu, ocenionej jako celująca i nagrodzonej w konkursie na najlepsze prace magisterskie. Od 1 października 1984 roku związała swoje życie zawodowe z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Bydgoszczy.

Metody badań socjolingwistycznych ukształtowane w szkole poznańskiej kontynuowała i modyfikowała już w środowisku bydgoskim. Od 1995 roku wypracowała autorską koncepcję badań języka mieszkańców Bydgoszczy, która znalazła swój wyraz w redagowanej przez nią pięciotomowej serii Polszczyzna bydgoszczan. Historia i współczesność (Bydgoszcz 2003, 2005, 2007, 2009, 2011). Opracowanie wzbudziło zainteresowanie w ogólnopolskim środowisku językoznawczym, a w recenzjach naukowych nadano mu miano „prekursorskiego” w zakresie badań języka mieszkańców miasta. Znawcom problematyki miejskiej z różnych ośrodków akademickich zaproponowała ogólnopolskie badania nad językowo-kulturowymi aspektami funkcjonowania przestrzeni miast, których rezultaty zawiera redagowana przez nią seria Miasto – przestrzeń zróżnicowana językowo, kulturowo i społecznie (Bydgoszcz 2006, 2008, 2010, t. IV w druku).

Ważne miejsce wśród zainteresowań Pani Profesor zajęła odmiana pokoleniowa polszczyzny, reprezentowana przez polszczyznę dzieci i młodzieży. Na bazie zgromadzonego korpusu tekstów mówionych zaproponowała opis jakościowy i ilościowy składni (i jej osobliwości) wypowiedzi dzieci w wieku przedszkolnym, który stał się podstawą rozprawy doktorskiej napisanej pod kierunkiem profesor Haliny Zgółkowej (UAM 1990) oraz  monografii tematycznie do niej nawiązującej: Charakterystyka składniowa wypowiedzi dzieci w wieku przedszkolnym, Bydgoszcz 1993, s. 235.
Z kolei kategoria dialogu powieściowego stała się podstawowym obszarem dociekań w zakresie mechanizmów jego kreacji (stylizacji) na rozmowę potoczną, prowadzonych na bazie tekstów literackich adresowanych do młodzieży. Wyniki badań w tym zakresie, przydatne także w szkolnej edukacji literackiej i kulturowej, opublikowała w monografii habilitacyjnej Kreacja dialogu potocznego we współczesnej polskiej prozie dla młodzieży (Bydgoszcz 1999).

Prof. Małgorzata Święcicka, kontynuując główne nurty zainteresowań badawczych, rozszerzała je systematycznie o koncepcje wyrosłe na bazie językowej kategoryzacji świata i semantyki kognitywnej. Zgłębianie kwestii językowej kategoryzacji świata i pól tematycznych zaowocowało myślą o celowości monograficznego ujęcia dotąd nieopracowanego wycinka rzeczywistości pozajęzykowej, tj. ważnej cywilizacyjno-kulturowej kategorii pieniądza. Rezultatem realizacji wskazanego pomysłu była książka pt. Pieniądz we współczesnej polszczyźnie. Studium leksykalno-semantyczne (Bydgoszcz 2012). Na wykaz osiągnięć w pracy naukowej Pani Profesor składają się ogółem 104 publikacje. W tej liczbie ważne miejsce, poza 3 monografiami autorskimi, zajmują 2 książki we współautorstwie lub współpracy, 1 skrypt we współautorstwie oraz 12 prac pod redakcją naukową lub współredakcją. Wypromowała 2 doktorów.

Różne obszary jej pracy zawodowej spotkały się z uznaniem w postaci nagród i wyróżnień, otrzymała m. in. nagrody rektorskie za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Srebrnym Krzyżem Zasługi, a także wyróżnienia za wkład w badanie regionu kujawsko-pomorskiego: Medal Wojewody Kujawsko-Pomorskiego oraz Medal Prezydenta Bydgoszczy. 

Pani Profesor serdecznie gratulujemy!