Nowe specjalności na filologii polskiej i kulturoznawstwie

Już w maju rusza rekrutacja na studia na UKW w Bydgoszczy w roku akademickim 2014/2015. Jedną z nowości są specjalności na kierunku kulturoznawstwo oraz filologia polska.

Żyjemy w czasach dynamicznych przemian. Zmianom ulegają nasze potrzeby, nawyki, aspiracje, nasza wyobraźnia, nasze możliwości. Zmienia się również sposób komunikowania, bo media, które rządzą dziś komunikacją, podlegają nieustannym przeobrażeniom. Jesteśmy świadomi tych procesów, dlatego postanowiliśmy zmienić stosunek do edukacji tak, by była ona zarówno bliższa potrzebom rynku pracy, jak i aspiracjom młodych ludzi.

FILOLOGIA POLSKA

Specjalność liternetowa - studia pierwszego stopnia

W każdym społeczeństwie większość stanowią ludzie bierni, nastawieni na konsumpcję, powielanie schematycznych form i zachowań; nikła grupa to ci, którzy posiadają twórcze aspiracje i twórcze możliwości. Jednak to właśnie ci nieliczni tworzą wartości, które są przedmiotem konsumpcji i naśladownictwa mas. Coraz częściej te wartości tworzone są w Internecie. 
Specjalność niniejsza adresowana jest właśnie do ludzi kreatywnych. Jeśli chcesz zostać autorem: opowieści, scenariuszy, esejów, tekstów krytycznych, blogów, zapraszamy na specjalność liternetową. Udoskonalisz tu swoje uzdolnienia, wykorzystasz predyspozycje, uzyskasz możliwość profesjonalnego konstruowania tekstów i możliwość ich publikacji. Internet nie istnieje bez ludzi, którzy piszą.

Specjalność glottodydaktyczna (nauczanie języka polskiego jako obcego) - studia pierwszego i drugiego stopnia

Świat współczesny jest światem w ruchu. Ludzkość staje się coraz bardziej mobilna, wędruje ze Wschodu na Zachód, z Południa na Północ. Nie ma już na świecie demokratycznych państw, które nie gościłyby obcokrajowców. Polska jest krajem coraz bardziej atrakcyjnym dla cudzoziemców. To coraz częściej obywatele, którzy chcą poznać język polski na poziomie wyższym niż elementarny. Glottodydaktyka to wprowadzenie obcokrajowców w świat języka polskiego, a przez to w świat naszych tradycji i kultury, to przestrzeń, w której różne społeczności mają możliwość integrować się dzięki znajomości języka polskiego. 
Połączenie specjalności glottodydaktycznej z modułem nauczycielskim umożliwi studentom na zdobycie uprawnień zarówno do nauczania języka polskiego w polskich szkołach, jak i do wykonywania zawodu lektora języka polskiego jako obcego i wykładowcy kultury polskiej dla cudzoziemców w kraju i zagranicą.
Uzyskanie tych dwóch uprawnień pozwoli także na przygotowanie absolwentów do prowadzenia nauczania języka polskiego dzieci polskich mieszkających poza granicami kraju. Ten rodzaj przygotowania umożliwi podjęcie pracy polonisty w szkołach sobotnio-niedzielnych, działających w każdym większym skupisku polonijnym.

KULTUROZNAWSTWO

Specjalność kreatywna kultura komiksu - studia pierwszego stopnia

Życie to opowieść, to zespół sekwencji i epizodów, to suma fabuł i narracji. Tworzenie i proponowanie opowieści to sposób widzenia świata, ludzi, życia. Komiks jest jednym z najciekawszych sposobów konstruowania wizji świata, to szczególny sposób widzenia rzeczywistości i szczególny sposób opowiadania o niej; to wiedza i zabawa. Każdy, kto potrafi przykuć uwagę opowieścią – wygrywa, zmienia ludzi, wpływa na ich świadomość i wybory. Komiks od dawna jest już pełnoprawną sztuką, tworzy światy, opowiada o herosach, przyszłości i codzienności. Specjalność „kreatywna kultura komiksu” nauczy Cię korzystać z komiksów, tworzyć je i rozumieć.

Specjalność moda w kulturze - studia pierwszego stopnia

Odkąd w wielu kulturach wynaleziono ubiór, jego rola zmieniała się. O ile początkowo służył on ochronie ciała, o tyle z czasem wyznaczano mu inne funkcje, wykraczające poza użytkowość. Strój stał się narzędziem ekspresji – za jego pomocą wyrażamy siebie; sposobem komunikowania się w obrębie kultury – sygnalizuje miejsce w zbiorowości – jak król odziany w czerwone szaty; prezentujemy stosunek do wartości – gdy ubieramy na określone okazje garnitur lub dżinsy. Wreszcie – strój od wieków stanowi przedmiot artystycznej kreacji – mody. Traktuje ona strój jako dzieło sztuki i stały element codzienności – chcemy nosić modne stroje, oglądamy pokazy mody, o modzie czytamy w mediach. Moda jest przedmiotem kultu, a zarazem zjawiskiem związanym z innymi sferami życia, takimi jak ekonomia czy przemysł. Współcześnie nie wystarczy byś był modny lub tylko się modą interesował – trzeba rozumieć jej rolę w kulturze! 

Specjalność filmowo-teatralna - studia pierwszego stopnia

Żyjemy w świecie spektaklu, wypełnia on naszą rzeczywistość, kreuje ją, tworzy całe światy, wpływa na emocje, dostarcza wiedzy. Stoi u podstaw kina i teatru. Są one sztuką, rozrywką, wiedzą, częścią kultury, fragmentem naszej codzienności. Oglądamy filmy, chodzimy do teatru i co dalej? Czy potrafimy je rozumieć, rozmawiać o nich, pisać, czy wiemy, jak je tworzyć, jak one nas tworzą? Chcesz się tego dowiedzieć, wziąć udział w warsztatach filmowych i teatralnych? Specjalność filmowo-teatralna jest dla ludzi kreatywnych, którzy chcą poznać i zmienić świat.

Specjalność kultura etniczna - studia drugiego stopnia

Żyjemy w świecie etnicznej różnorodności i wielokulturowości. Dotyczy to każdego poziomu: lokalnego, regionalnego, narodowego, europejskiego i światowego. Ta sytuacja stwarza szanse i napięcia. Jak korzystać z bogactwa różnych kultur? Jak kształtować dobre relacje między przedstawicielami różnych grup etnicznych i mniejszościowych? Musimy komunikować się z przedstawicielami innych kultur i posiadać dobrą orientację w problematyce mniejszości etnicznych. Specjalność kultura etniczna jest dla ludzi, którzy chcą działać i zmieniać świat zróżnicowany narodowościowo.