Sytuacja Teatr w MCK-u

W Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy startuje w marcu „Sytuacja Teatr”. To swoista Akademia Teatralna - wykłady, pokazy i warsztaty związane z krytyką, interpretacją, historią teatru, głównymi współczesnymi nurtami teatralnymi i tanecznymi, adresowane do zorganizowanych grup studenckich i szkolnych, pedagogów i animatorów kultury, a także odbiorców indywidualnych. To również intensywne warsztaty teatralne prowadzone przez ważnych twórców teatralnych, skierowane do grup teatralnych i aktorów. Uczestnicy zapoznają się z metodami pracy warsztatowej, alternatywnymi metodami budowania spektaklu i kreatywnego użycia wypracowanych środków przekazu. Dotyczy to przede wszystkim pracy nad ciałem, nad głosem, oddechem oraz współpracy z partnerem i budowania sytuacji scenicznych.

Wykładowcami będą znane i cenione osobistości zajmujące się problematyką teatru współczesnego, natomiast warsztaty poprowadzą liderzy i członkowie najważniejszych, cenionych w świecie teatralnym grup.

ST składa się z dwóch bloków: wiosennego i jesiennego. Blok wiosenny obejmuje cztery comiesięczne spotkania warsztatowe dla aktorów oraz cztery otwarte wykłady z pokazami pracy warsztatowej.

Spotkanie edukacyjne stanowi nawiązanie do idei odbywającego się od trzech lat w Bydgoszczy Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Inne Sytuacje, który prezentuje twórców stawiających aktora wraz z jego warsztatem w centrum działań scenicznych.


Sytuacja Teatr w marcu 2014
8-12.03, Pałac w Ostromecku, godz. 10.00-17.00, Warsztaty: Studium Teatralne, wstęp: 100 zł/os. Karty zgłoszenia otrzymać można, pisząc na adres: ewa.stolowska@mck-bydgoszcz.pl

Prowadzący: Piotr Borowski, asystenci: Waldemar Chachólski i Danny Kearns. W programie praca nad gotowością bycia i współdziałania z innymi, w szczególności nad świadomością bycia w przestrzeni, współdziałaniem z partnerem, improwizacją, ćwiczeniami rozciągającymi z uwzględnieniem dynamiki zmian, prostą akrobacją - z poszanowaniem ciszy, organicznością ruchu, ćwiczeniami plastycznymi, relacją pomiędzy dynamiką a pasywnym powściągnięciem ruchu, konstrukcją działań scenicznych.

Studium Teatralne (Warszawa) – grupa założona w 1996 roku przez Piotra Borowskiego, reżysera i aktora związanego w latach 1985-1993 z Ośrodkiem Jerzego Grotowskiego w Pontederze (Włochy), a w latach 1977-1983 z grupą teatralną Gardzienice (eksperymentalny teatr antropologiczny o międzynarodowym znaczeniu). W 2011 roku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Inne Sytuacje zaprezentował spektakl „Król Kier znowu na wylocie”.

Na warsztaty należy przynieść wygodne ubrania nie krępujące ruchu, a także miękkie obuwie. Istnieje możliwość noclegu w miejscu prowadzenia warsztatów. Warsztat zakończony pokazem pracy na scenie MCK 13 marca.


13.03.2013, czwartek, 17.00, sala kinowo-widowiskowa MCK, wstęp wolny
Aktorstwo cielesno-performatywne – wykład dr hab. Artura Dudy, Studium Teatralne - pokaz pracy warsztatowej. Rezerwacje: ewa.stolowska@mck-bydgoszcz.pl

Jednym ze znaków rozpoznawczych współczesnego teatru, nazywanego często za Hansem-Thiesem Lehmannem teatrem postdramatycznym, jest nowa konwencja aktorska, która opiera się na eksponowaniu cielesności aktora w różnych wymiarach (semiotycznym, motorycznym i energetycznym) oraz konstruowaniu roli z serii performansów scenicznych. Głównym tematem wykładu będzie porównanie konwencji aktorstwa realistyczno-psychologicznego, które wciąż dominuje w praktyce kina i telewizji, z rodzącym się na naszych oczach aktorstwem cielesno-performatywnym, które budzi kontrowersje, czasem wywołuje skandale, ale wyrasta przecież z zauważalnego w wielu dziedzinach kultury XX i XXI wieku odkrycia jedności ciała i umysłu (embodied mind) oraz rosnącej rangi teatru ruchu, teatru tańca i teatru fizycznego. Wykład będzie ilustrowany fragmentami spektakli.
Prowadzenie: dr hab. Artur Duda z Katedry Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Studium Teatralne zaprezentuje efekty warsztatów odbywających się 8-12.03.2014 w Ostromecku.